Dergi Tanıtımı: Vuslat Dergisi Ocak Sayısı!

İslamî Analiz olarak, her ay bir dergiyi okurlarımızla tanıştırmayı hedefliyoruz. Bu ay, Muhammed Numan Damar sizler için “Vuslat Dergisi”ni tanıttı.

İslamî Analiz/Dergi Tanıtımı

İslamî Analiz olarak, her ay bir dergiyi okurlarımızla tanıştırmayı hedefliyoruz. Bu ayın dergisi olarak “Vuslat Dergisi”ni seçtik.

Muhammed Numan Damar, Vuslat Dergisi’nin 2014 Ocak sayısını sizler için inceledi:

Bugünün ihyasından, yarının inşasına sloganıyla çıkartılan Vuslat eğitim, kültür ve düşünce dergisinin bu ay 151. sayısı raflarda yerini buldu. “İslam Açısından Sosyal Adalet ve Dayanışma” başlığıyla çıkan son sayıda pek çok dosya konusu, düşünce yazısı, deneme ve gündeme ilişkin değiniler kaleme alınmış.

Kapak’ta öne çıkan: “Ey iman edenler, adil şahitler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır…”(Maide, 5/8)

Abdülkadir Molla’nın şehadeti üzerine daha iyi anlaşılan, İslam’ın olmadığı her toprak parçasında adaletin izine rastlanılamayacağı gerçeğini vurgulayan editör Ziya Gündüz, İslam’ın bütün insanlık için indirildiğini dile getiriyor. Ardından insanın hayatının her alanını kuşatan bir din olduğunu dile getirdikten sonra “İslam’ın en çok üzerinde durduğu konulardan birinin de, hiç şüphesiz adalet” olduğunun altını çiziyor.

Dergide karşılaştığımız ilk dosya yazısı olan Hüseyin Kerim Ece’nin ‘Kuran’da Adalet Kavramı” adlı yazısı, “Adalet nedir? Kur’an’da Adalet nasıl ele alınmıştır?” sorularına cevap arar nitelikte. Ayrıca İbrahim Cücük, “Hz. Peygamber (s.a.s.)’in adalet anlayışı ve sosyal adalet” adlı yazısında ayrıntılı başlıklar altında Hz. Muhammed (s.a.s.)’in hayatında adaletin nasıl yer tuttuğunu incelemeye almış.

Dergide en çarpıcı yazılardan biri de Muhammed İslamoğlu’nun kaleme aldığı “Sosyal adalet için, sosyal dayanışma” adlı dosya yazısı. İslamoğlu yazıda sosyal adaletin sağlanmasındaki en önemli etken olan sosyal dayanışmanın nasıl olması gerektiğini şu şekilde dile getiriyor: “Sosyal adaletin sağlanması için, sosyal dayanışma şarttır… Sosyal dayanışma, ancak Allah’ın ve Rasulullah (s.a.s.)’ın beyan buyurduğu meşrû çerçevede gerçekleşmelidir… O da, iyilik ve takva üzere olandır…”

“İslam ve Demokrasi Dininde Sosyal Adalet Anlayışı” adlı konuyu Ahmed Kalkan, “İslam Ailesinde Adalet” konusunu Doç. Dr. Muhammed Târik, “İslam’ın Sosyal Adalet Anlayışı” adlı konuyu ise Prof. Dr. Osman Güner İslam’da adalet çerçevesinde ele almış.

Bunlara ek olarak dergide “İslam Tarihi”, “İnanç Defteri”, “Eğitim”, “Sorular ve Sorunlar”, “Düşünce” ve  “İslam Dünyası” köşelerinde de birer yazı mevcut.

İslam Tarihi köşesinde Prof Dr. Adnan Demircan “İslam’ın Medine’de Yayılışı ve Medine’nin Hicret Yurdu Seçilmesi” adlı yazıyı kaleme almış. İnanç Defteri köşesinde Abdullah Dâî, “Ümmet Tek El Olunca” başlıklı yazıda, “Ümmetin her ferdi diğer fertlerle mutlaka bir araya gelmeli, bir olmalı ve tek el hâline gelmelidir…” diyerek vahdetin gerekliliğine vurgu yapmış.

Eğitim köşesinde ise Süleyman Gülek, “Kaybolan Kimsesiz Çocuklar” adlı yazıda sokak çocuklarının durumu ve ailelerin ne yapması gerektiği ile ilgili bir yazı kaleme almış.

Sorular ve Sorunlar köşesinde “Yahudilerin Dini Kitaplarının Günümüzdeki Durumu Nedir?” sorusuna Seyfulislam Çapanoğlu aracılığıyla cevap aranmış.

İslam adaletinin anlaşılmasına katkı sağlayacak bir çalışma olan Vuslat Dergisi’nin son sayısı, adil yarınların inşası için küçük bir adım niteliğinde. 7 TL gibi bir ücretle dolu dolu bir dergi okumak istiyorsanız, Vuslat Dergisi’nin ocak sayısını alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09