Dergi Tanıtımı: Rewşenfikir

Altı ayda bir çıkarılan Urfa menşeili Rewşenfikir Dergisi, ikinci yılında üçüncü sayısını çıkardı.

İslamî Analiz/Kültür-Sanat

Altı ayda bir çıkarılan Urfa menşeili Rewşenfikir Dergisi, ikinci yılında üçüncü sayısını çıkardı.

Dergi kendisini şöyle tanımlıyor: İslami kimliğe sahip gençlerin bir araya gelerek, kendi varoluş amaçlarını aramak, bulmak ve gerçekleştirmek için kurmuş olduğu, kolektif bir oluşumdur.

Dergilerini yaşadıkları çağa bir tanıklık olarak niteleyen Editör Abdülkadir Çakmak ise son sayıda şunları dile getiriyor: “Amacımız ne Batı modernizmi karşısında loyalist bir tavır takınmak ne de tamamıyla geçmişe yönelik nostaljik durum ve tutumlardır. Vahyin şahitliğinde düşüncemizi ve hayatımızı yaşadığımız çağa tanık kılmaktır.”

Rewşenfikir Dergisini daha ayrıntılı tanımak adına Muhammed Numan Damar, derginin danışma kurulu üyesi Eyyüp Karagöl ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

İşte o röportaj:

Önceki sayılarını inceleme fırsatı bulamadım; fakat 48 sayfadan oluşan dergi bu ay pek çok meseleye değinmiş. “İstikamet” başlığıyla çıkarılan bu ayki sayıda “Üniversite Misyon Havza-İklim”, “Sloganlardan Hayata Geçiş”, “İslami Salyangoz”, “Yeni bir toplum oluşturmak” ve “İstikamet Krizi” gibi yazılarla bir yol haritası taslağı çizilmiş. Yazılarda amaç ve araç arasındaki ilişki, yol bilinci, Kuran’da zalimlerin özellikleri, İslamileştirmenin kriterleri, toplumsal inşa sürecinde ‘sorgulamanın’ önemi, İnsan kavramı, Müslüman’ın hayatında zamanın önemi, istikamet krizi, toplumsal ıslahın önemli öncüllerinden “infak”, sistemin kendine adam yetiştirmesi çerçevesinde eğitim sistemi, kapitalist düzen, Kürtlerin kökeni gibi meseleler ele alınmış. Ayrıca Cevdet Said’in “Adem’in Oğlu Habil Gibi Ol” adlı kitabını tanıtımı, Abdülkadir Çakmak’ın “Edebiyat Üzerine Bazı Notları” ve Bilal Işıkakdoğan’ın kaleme aldığı “Yürüyeceksin” şiiri yayınlanmış. Her sayıda bir öncüyü işlediklerini dile getiren Eyyüp Karagöl, ilk iki sayıda Ali Şeriati ve Atasoy Müftüoğlu’na değindiklerini aktardı, son sayının arka kapağında ise Molla Mansur Güzelsoy’un “Vasiyetname”si bulunuyor.

Lafı fazla uzatmadan;

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Eyyüp Karagöl. Aslen Mardinliyim. 1986-Hatay İskenderun doğumlu olup ilköğrenimimi Bingöl, İskenderun ve Antakya’da tamamladım. Ortaokul ve Liseyi Malatya’da okudum ve ardından Gazi Üniversitesi Kastamonu Orman Fakültesi’nden mezun oldum. Yüksek Lisansa da Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde devam edip, aynı zamanda Şanlıurfa’da yaşıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Memur olarak hayatımız devam ediyor…

Rewşenfikir fikri nereden çıktı? Derginin başlangıç serüvenini anlatabilir misiniz? Derginizin farkı nedir?

2013 yılı sonbahar dönemiydi. Çoğu insan gibi biz de suni gündemlere takılıp günü birlik tartışmalar yapıp ayrılıyorduk. Bazı tartışmalar ayrışmaya, kırılmaya ve bir daha görüşmemeye varana kadar sürebiliyordu. Böyle bir süreçte kendi gündemimizi oluşturmak adına, aydınlık bir gelecekten bahsediyorsak bilinçli adımların atılması gerektiğine inanıyorduk. İslami kimliğe sahip gençlerin bir araya gelerek, kendi varoluş amaçlarını aramak, bulmak ve gerçekleştirmek için kurmuş olduğu, kolektif bir oluşum içinde olabilmek için dergi çıkarma kararı aldık. Rewşen; Kürtçe bir kelime olup aydın anlamına gelmektedir.  Arkadaşlarımızın Kürtçe bir isim önermesi üzerine istişare sonucu bu isim konuldu. Dergimiz bir fark yaratmak peşinde değildir. Bir boşluğu doldurma derdinde de değildir. Başta söylediğim kendi gündemimizi oluşturmak, ayrıca: İslami kimliğin tesisinde ve yaygınlaştırılmasında kolektif bir çaba oluşturmak, günü anlamlandırabilen, yarınlara kendisini taşıyabilen ve yarınlarda hayata etkin olarak katılım gösterebilecek şahsiyetler oluşturmak, edilgen-reaktif ve yönlendirilebilen bir gençlik yaratmak isteyen küresel, ulusal ve bölgesel sistemlerin yozlaştırma-kimliksizleştirme ve donuklaştırma çabaları  karşısında; konumunu bilen, özbilinç ve özgüvene sahip, etken ve proaktif bir gençlik inşa etmek, kültürel, sanatsal, eğitsel, düşünsel alanlarda kolektif çalışmalar (grup çalışmaları) oluşturmak. Çağın ruhunu kavramış ve geçmişten yararlanarak bugünü anlamlandıran, anın vacibini yerine getiren kolektifi oluşturmayı amaç edinen gençlerin bir araya geldiği bir oluşumdur Rewşenfikir.

Kaç adet basılıyor ve nerelere gönderiliyor?

Dergimizin her 3 sayısı da 1000’er adet basıldı ve isteyen herkese ücretsiz olarak gönderdik. İsteyenler şahsi olarak istedikleri için şehir dışına gönderdiğimiz sayı 100 civarındadır. İstanbul, Bursa, Ankara, Hatay, Gaziantep, Elazığ, Diyarbakır, Van, Muş, Hakkâri, Iğdır…  vs. yerlerdeki arkadaşlarımıza gönderiyoruz.

Sizce bir derginin misyonu ne olmalı?

Dergi çalışmasında ilk defa bulunduğum için genel bir misyon bildiremem fakat kendi misyonumuzdan bahsedecek olursam: İslam'ın ön gürmüş olduğu çerçeve, nihai/mutlak ilkelerimizin sınırlarının genişliğini belirler. İslam'a aykırı olan her tavır/tutum, Rewşenfikir'in sakınacağı tavır ve tutumlardır. Buna göre; sınırlarını/haddini bilmeli, kendi dilimizi oluşturmalı, istişareye dayalı bir varoluş mücadelesi verilmeli, tepkisellikten kaçınmalı, ekip ruhu oluşturmalı, katılımcılığı esas alan ilişki geliştirmeli, araçları amaçsallaştırmadan araçların oluşumunu önemsemeli, fikir beyanında açık ve şeffaf olmalı, objektif değerlendirmeyi geliştirmeli, taktik ve stratejik adımlar belirlemeli ve düşman yaratmamak gibi ilkelere uymaya özen göstermelidir.

”Rewşenfikir”de neler var? İçeriği nelerle harmanlıyorsunuz?

Rewşenfikir; kültür, sanat, düşünce ve edebiyat dergisidir. Bu doğrultuda her sayımızda yeni bir şeyler ekleyerek içeriği zenginleştirmeye çalışıyoruz. Son sayımızda edebiyat, şiir bölümünün yanı sıra, Kürtçe yazılmış bir masala yer verdik. Her sayımızda öncü şahsiyetlerden birini ve kitabını gündemimize alıp tanıtımını yapıyoruz. 1. Sayıda Ali Şeriati, 2.de Atasoy Müftüoğlu ve 3.sayımızda Molla Mansur Güzelsoy’u işledik.

Dergi ile okuyucu arasındaki bağın önemi nedir?

Derginin çıkarılması emek isteyen bir iştir. Dolayısıyla her dergi, okunması için çıkarılır. Dergiyi çıkaranlar olarak ve öncelikle bir okuyucu olarak kendimize soruyoruz: ‘Bir dergide olması gereken nedir, ne görmek istiyorum?’.  Bu cevabı sesli olarak düşündüğümüzde, çeşitli cevaplar çıkıyor ve dergimize aldığımız konular okuyucuyla bir bağ kurulmasına yarıyor. Bazen aradığınız şey uzunca bir araştırma yazısı iken, bazen de bir cümlede bulabiliyorsunuz kendinizi. Bu bağı kurmanın tamamen yazara bağlı olduğunu düşünüyorum.

En çok hangi düşünürü dipnot düşüyorsunuz?

Buna Malcolm X’in bir sözüyle cevap vermek istiyorum. “….biz hakikatin peşindeyiz kimin söylediği önemli değil!”  Nasıl ki mazlumun dili, dini, ırkı, mezhebi sorulmaz ise, hakikati da söyleyenin ne olduğuna ve kimin söylediğine bakılmaksızın onu dipnot düşmekten çekinmeyiz.

Hayatınızda en çok etkilendiğiniz kitap?(“Kur’an” dışında)

Hayatımın her evresinde etkilendiğim kitap farklıdır. Onun için ‘en’ li bir cevap vermem doğru olmaz. Çünkü lise yıllarımda en etkilendiğim kitap şu an bana çok saçma geliyor. Üniversite yıllarım ve şu an ki etkilendiğim kitaplar çok farklı. Yine de Atasoy Müftüoğlu’nun ‘Küresel Çağda Kaybolmak-Varolmak’ kitabının beni çok etkilediğini söylemeden geçemeyeceğim.

Okuyucularda iştah/iştahsızlık problemi olduğunu düşünüyor musunuz?

Yapılan bir araştırma sonucunu sizinle paylaşayım: Kitap Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235 inci sırada yer alıyor. Türkiye'de dergi okuma oranı yüzde 4, gazete okuma oranı yüzde 22, radyo dinleme oranı yüzde 24, televizyon izleme oranı ise yüzde 95. Bir Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken, Türkiye'de bir kişi on yılda bir kitap okuyor. Sanırım fazla söze gerek yok…

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bize bu fırsatı verdiğiniz için Rewşenfikir ekibi adına ben teşekkür ederim.

RewsenFikir
Kültür Sanat Düşünce ve Edebiyat Dergisi
www.rewsenfikir.com
rewsenfikir@hotmail.com
facebook/RewsenFikir
Twitter/tewsenfikir

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09