KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.12.2017 12:18:32

Dergi Tanıtımı: İtibar Dergisi

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Seyyid Kamil Özdemirli, İslamî Analiz okuyucuları için İtibar Dergisi’ni tanıttı. Dergi Tanıtımı: İtibar Dergisi

İslamî Analiz/Kültür-Sanat

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Seyyid Kamil Özdemirli, İslamî Analiz okuyucuları için İtibar Dergisi’ni tanıttı.

İtibar Dergisi

1 Ekim 2011 tarihinden bu yana İbrahim Tenekeci’nin Genel Yayın Yönetmenliği’nde çıkan ‘İtibar Dergisi’ Ekim 2017 sayısı ile yedinci yılına girdi. Edebiyat dünyasında sevilen ve takip edilen dergi, Aralık 2017 ile birlikte yetmiş beşinci sayısını çıkardı. Dergi yayınlanmaya başladığı günden bu yana gerek içerik ve duruş olarak gerekse de öncelediği değerler açısından (özellikle) ‘muhafazakâr’ camiada merkezi bir konumda bulunuyor.

Geçen altı yıllık süreçte birçok şair ve yazarı konuk eden, zaman zaman da iz bırakmış edebi kişileri konu edinmiş olan dergi, edebiyat ve fikriyat dergisi başlığı altında şiir, öykü, deneme, röportaj, kitap tanıtımı, şiir tahlili gibi birçok yazı türü barındırmaktadır. Ayrıca dergi, çizgi ustası Hasan Aycın’ın çizgi eserleri ile başlıyor.  

İtibar Dergisi’nin edebi ve fikri ürünler vermesinin yanında mektep görevini de üstlenmiş olması dergicilik anlamında takdire şayandır. Edebiyatla uğraşmak isteyen kişilere (ki özellikle gençlere) cesaret vermesinin yanında onları, tanınmış ve tecrübeli isimlerle bir arada sunması derginin kişilere dayanmadığını aksine nitelikli ürün peşinde olduğunun bir göstergesidir. Kaldı ki dergi kendini sunarken kişisel ilişkilere dayanmak değil, ortaya çıkarılan ürünlerin niteliğiyle hak edilmiş bir itibarı ortak payda kabul etmek olduğunu da defalarca vurguladı. Bu anlamda, çıkardığı sayılarında, tecrübeli isimlerle yeni isimleri okuyucuyla herhangi bir sıralama(!) takip etmeksizin buluşturması ve mektep görevini bilinçli yürütmesi İtibar Dergisi’ni diğer dergilere nazaran ayrıcalıklı kılıyor.

Değinmek istediğim hususlardan biri de derginin son zamanlarındaki kapak resimlerinin güzelliği. Çok fazla renk çeşidi kullanmadan temelde birkaç renk tonu ile birlikte kullandığı objelerin sadeliği ve zarifliği gerçekten övgüye değer. Bazen bir çiçeği, bazen bir buğday başağını bazen de çiçek taşıyan bir ebabil kuşunu kullanan çizer (MimEmin) kanımca çok güzel işler çıkarıyor.

Geniş bir kadroyla, ortalama yüz sayfa gibi ciddi bir hacimle her ayın başında okuyucuyla buluşan İtibar Dergisi edebiyat dergisi alanında takip edilecek dergilerin başında geliyor. İşlerini hakkıyla yapma gayretinde olan ve ortaya koydukları ürünlerin ahlakiliğini her şeyin üzerinde tutan bir dergi; İtibar Dergisi. Bu anlamda edebiyatseverlerin mutlaka takip etmesi gerekir.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09