KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.6.2016 10:40:21

Dergi Tanıtımı: İştirakî Dergisi

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Muhammed Numan Damar, İslamî Analiz okuyucuları için İştirakî Dergisi’ni tanıttı. Dergi Tanıtımı: İştirakî Dergisi

İslamî Analiz/Kültür-Sanat

İslamî Analiz olarak her ay yeni bir dergi tanıtmaya devam ediyoruz. Muhammed Numan Damar, İslamî Analiz okuyucuları için İştirakî Dergisi’ni tanıttı.

İştirakî Dergisi

"Ağniyanın servetinin kırkta biri fıkaranın hakkıdır. Ferman-ı ilahi"
İştirak Dergisinden

Yayın hayatına iki yıldır devam eden İştiraki Dergisi üç ayda bir, teorik/politik bir dergi formatında raflarda yerini alıyor. 2008 yılından bu yana internet üzerinden yayınlarına devam eden dergi, bünyesinde İslamcı yazarlardan Marksist düşünürlere kadar uzanan geniş bir yelpazedeki iştirakle fikir işçiliğine imkân sağlıyor. Spot, Başyazı, Güncel, Devrimci İslam, Mazlum Halklar, Tarih’ten olmak üzere altı başlık altında dertlerini dile getiren derginin arka kapağına ise şu satırlar taşmış: “Mücadeleyi kendi öznelliğinde başlatıp kendi öznelliğinde bitiren bir politikleşmenin ezilenlere, fukaraya bir hayrının olmayacağı bilinmeli. Malkolm X’in “hakikat mazlumların safındadır” sözüne kulak vermek, kendi öznelliklerimiz ve şeriatlarımızı putlaştırmak yerine hakikat denizine dalmak, mazlumların, proleterlerin geçmişten bu güne uzanan mücadele akıntısının parçası olmak, Niyazi-i Mısri’nin deyişiyle, “tevhide boyanmak” önemli.

İştiraki Dergisi, 1910 yılının Şubat ayında neşredilmeye başlayan “İştirak” Dergisine kendisini şu şekilde nisbet ediyor: “İştirakî, Osmanlı Sosyalist Fırkası’nın yayın Organı İştirak’a ve Anadolu’daki komünistlerin 1920’de kurduğu İştirakiyyun Fırkası’na ve Ortadoğu coğrafyasında şu veya bu içerikle oluşturulmuş tüm iştirakçi faaliyetlere atıfta bulunarak, söz konusu vatana dair kurma ve yıkma faaliyetlerine işaret ediyor.”

Baş Yazı:

Tevfik Ziya, Tevhid Boyası adlı yazısına Niyaz-ı Mısri’nin “Her kim ki diler makbul ola, tevhide boyanmak gerek/Yağ olmayan var olamaz, varını dağıtmak gerek” dizeleri ile başlamış ve iktidar ve devlet kurumu özelinde AKP eleştiri ile birlikte “Anadolu İslam”ına değinilerde bulunmuş.

Güncel

Ahmet Çınar’ın Adalet Gazel’i ile başlıyor.

Berzan Amed Aykaç’ın “Allah’ın Ordusu Mazlumlardır” adlı yazısı, “Allah tektir, ordusu da Türktür” şeklinde ifade edilen düşünceye karşı kaleme alınmış. İyi de olmuş.

İsmail Şahin’in “Demokratik Açılım ve Barış Süreci” adlı yazısında “Öcalan ve HDP’ye rağmen PKK ateşkesi niçin bozdu?” soruna cevap aranıyor. Peki, bulunuyor mu? Allah kerim.

İslam Özkan’ın, “Suriye’de Selefi Cihadi Hareketler ve Kökenleri: Ahraru’ş Şam ve Nusra Cephesi” adlı yazısında kökleri 19. yüzyıla dayanan ve çıkışı İslam coğrafyasının pek çok yerinde olduğu gibi Cemaleddin Afgani ve Abduh gibi düşünürlerin yenilikçi çizgilerinden etkilenerek gelişim gösteren Suriye Selefilerini irdeliyor.

Devrimci İslam: Mir Serhadi’nin kaleminden “Senin Mehdin Kim” şiiri ile başlıyor.

Cidal Haksoy ise Ankebut Suresi’nin ayetlerini sosyalizm sınıf diyalektiği ağı ile örmüş.

Yusuf Ekinci “Türkiye’de Kurtuluş Teolojisi: Anti-Kapitalist Müslümanlar” andı yazısını, “AKM ve ‘İslami Praksis’, Eskatolojik Anlayıştan ‘Dünyevi Cennet’e, İslami Kaynakların Ezilenler Lehine Yorumu ve AKM’de İslami kavramların Devrimci Yapı-Sökümü başlıkları altında kaleme almış.

Mazlum Halklar: Salih Ağbalık’ın Gün Devinimi adlı şiiri ile başlıyor.

Hamit Erdem, “Bezirgânlar Cemiyeti’nin Hastalıkları” adlı Türkiye Sosyalist Fırkası’nın bir broşürünü hem günümüz Türkçesine kazandırmış. “Bezirgân”ın Burjuvazinin o dönemki çevirisi olduğu dile getiren Hamit Erdem broşürde kapitalizmin hastalıklarının işçilerin anlayabileceği bir üslüpla dile getirildiğinden bahsediyor.

Murad Mecdi Vehbe’nin kaleme aldığı “İştirakiyye’nin Anlamı: 19.Yüzyılda Arapların Sosyalizme Bakışı” adlı yazıyı İştiraki Dergisi, okurları için çevirmiş.

Ayrıca;

Sıddık Doğugil’in kaleme aldığıCihangirin Topları”,

İsmail Şahin’in kaleme aldığı “Marksizmin Tarih Bilimi Işığında Eleştirisi ve Özeleştirisi,

Kadrican Mendi’nin, “Siyasal İslam’ın Tarihi değil, İslam’ın Siyasal Tarihi”,

Özgür Şenses’in kaleme aldığı “Sana Diyorum Ey Aşık”,

Korel Topaloğlu’nun kaleme aldığı “Yığınlar, Yığınaklar ve İki Marksizm”,

Alper Kumli’nin kaleme aldığı “ Görünün Dünyanın Cehennemi: Cizre”,

Sümeyye Öztürk’ün kaleme aldığı “Lübnan’da Çöp Krizi” yazısı,

Behzat Fikri Çözer’in kaleme aldığı “Benim Canım Ulus Devletim”.

Nick Rodrigo ve Wael Omar’ın kaleme aldığı “Frantz Fanon’un Gözüyle Filistin” tercümesi,

Emrah Karakuş’un “Filistin Sineması” eleştirisi .

Mohamed Walid Grine’nin  “Mahmut Latreş’in Biyografisi,

Ali Eren Demr’in “Çağdaş Aydınlıkçı Barbarlar”,

Zelimir Zilnik’in “Bu Festival Bir Mezarlıktır” gibi yazılar içeriği süslüyor. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09