Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde çatışma

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin en büyük ikinci kenti Lubumbashi'de güvenlik güçleri ile "Mai Mai Kata Katanga" grubu arasında çıkan ve sekiz saatten fazla süren çatışmalarda en az 26 kişinin öldüğü bildirildi.

BBC'nin haberine göre, Katanga eyaletinin başkenti Lubumbashi'de tüm gece devam eden çatışmalar, sabaha karşı isyancıların geri püskürtülmesi ile sona erdi. 

Lubumbashi Polis Müfettişi Patrick Sadiki, çatışmalarda aralarında askerlerin de bulunduğu 26 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Sadiki, yaklaşık bir milyon nüfusa sahip Lubumbashi'nin çatışmalar nedeniyle "hayalet kente" döndüğünü kaydetti. 

Gedeon Kyungu Mutanga liderliğindeki "Mai Mai Kata Katanga" (Katanga'nın özgürlüğü için savaşanlar) grubu, ülkenin en zengin eyaleti olan Katanga'nın bağımsızlığı için savaşıyor.

Lubumbashi'deki cezaevine 2011'de düzenlenen silahlı saldırı sırasında hapishaneden kaçan Mutanga tarafından kurulan grup, 23 Mart 2013'te kenti ele geçirmek için saldırı düzenlemişti. Günler süren ve en az 35 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırı, Mai Mai Kata Katanga üyelerinin Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerine teslim olması ile sona ermişti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bulunan BM Barış Gücü,  Ağustos 2013'te grup tarafından kaçırılan ve asker olarak kullanılan 82 çocuğun kurtarıldığını açıklamıştı.

Dünyanın en zengin kobalt rezervlerine sahip Katanga, aynı zamanda Afrika kıtasının ikinci en büyük bakır üreticisi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09