KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 3.6.2016 14:45:13

Davutoğlu'nun Yeni Kitabı Çıkıyor

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, dışişleri bakanlığı döneminden itibaren tuttuğu notlar, başbakanlık döneminde yürüttüğü çalışma ile 'Medeniyetler ve Şehirler' isimli bir kitap haline geldi. Davutoğlu

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni kitabını tamamladı. Davutoğlu'nun medeniyetleri şehirler üzerinden anlattığı kitabı "Medeniyetler ve Şehirler" 10 Haziran'da piyasaya çıkacak.

Milliyet'in haberine göre Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı sırasında tuttuğu notlardan derlediği kitabı Başbakanlık görevini yürütürken yazdığı, son şeklini ise görevden ayrıldıktan sonra verdiği belirtildi. Davutoğlu'nun yeni kitabı, "Şehirlerle ilk tanışmam: Mekanın izleri", "Şehir tarihi yazımı ve Osmanlı şehri" ve "Tarihin öznesi olarak şehir: Medeniyetler tarihi ve eksen şehirler" olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Davutoğlu kitabına, "İstanbul ve Konya: Şehir idrakinde hocalarım" bölümüyle başlıyor. Davutoğlu, kitabının "Mekke-Medine Kudüs ve İstanbul" bölümünü, "Varoluş idrakinin ufukları" diye tanımlarken, "Şam-ı Bağdat'a" bölümünü ise "Tarih idrakimin hüzün şehirleri" diye anlatıyor.

Ahmet Davutoğlu'nun, "Stratejik Derinlik" adıyla yayınlanan kitabı, bir dönemin "en çok satanlar listesinde" yer almış ve özellikle dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde Davutoğlu'nun akademik eser olarak ortaya koyduğu bu kitabı pratiğe geçirmeye çalıştığı ifade edilmişti. 28 Şubat dönemi sonrasında harp akademilerinde dersler verdiği bilinen Ahmet Davutoğlu'nun, "Stratejik Derinlik" adlı eserini harp akademilerinde verdiği dersleri derleyerek hazırladığı iddia edilmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09