"Darbe Rejimi Gayr-ı Meşrudur"

İhvan-ı Müslimin hareketi liderlerinden Muhammed Ganem, Mısır’daki darbe yönetiminin gayr-ı meşru olduğunu söyleyerek, rejimin protestoculara baskısının demokrasiyle taban tabana zıt olduğunu ifade etti.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Press TV’ye verdiği bir röportajda Londra’da ikamet eden Muhammed Ganem, seçilmeden başa gelen rejimin darbeyle yönetimi eline almış olması sebebiyle Mısır halkının iradesini gaspetmiş olduğunu söyledi.

Ganem, “Onlar anayasaya karşı çıkıyor, gayr-ı meşrular… Bu yüzden ne yaparlarsa yapsınlar, onları bir otorite, gerçek bir otorite olarak addetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ganem, “İşte bu yüzden Mısır halkının tümü… bu kanlı acımasız darbeyi kabul etmiyor ve bu darbe… devam edemez. Tersine çevrilmeli ve Mısır’da yeniden demokrasi ve demokratik süreç getirilmeli” diye ekledi.

Hükümetin Müslüman Kardeşler’in uzlaşmayı reddederek siyasi krizin çözülme çabalarını baltaladığı suçlamalarını reddeden Ganem, binlerce insanı öldüren ve tutuklayan ve demokratik olarak seçilmiş hükümeti gaspeden mevcut rejimin, demokrasiden bahsedemeyeceğini belirtti.

Ganem, “Bu bir demokrasi değil. Bir demokratik süreci ya da demokrasiyi, demokrasiyi öldürerek inşa edemezsin. Bu bir çelişkidir. Kabul edilemez, işe yaramaz” dedi.

Ganem ayrıca, rejim tarafından yapılan söz konusu suçlamanın gücünü korumak için kullandığı bir bahane olduğunu zira Mısır halkında bir tabana sahip olmadığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09