Darbe karşıtlarına müdahale

Mısır'da başkent Kahire başta olmak üzere birçok kentte cuma namazının ardından düzenlenen darbe karşıtı gösterilere polis müdahale etti. Bir gösterici, açılan ateşle hayatını kaybetti.

Mısır'da 'yeni devrim dalgası başlatma' çağrısı üzerine düzenlenen darbe karşıtı gösterilere polis şiddeti karıştı. Başkent Kahire'de düzenlenen gösteriye müdahale eden polisin açtığı ateşte bir kişi hayatını kaybetti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin "Mısır onlara büyük gelir" adını verdiği etkinlikler çerçevesinde "yeni devrim dalgası başlatma" çağrısına katılan kalabalıklar, cuma namazının ardından başkent Kahire'nin çeşitli bölgeleri ile İskenderiye, Garbiye, Dimyat, Süveys, Beni Süveyf, Minya, Feyyum, Şarkıye kentlerinde darbe karşıtı yürüyüş düzenliyor.

Mısır bayrakları ve 'Rabia işaretli' pankarlar ile darbe sırasında ölenlerin fotoğraflarını taşıyan göstericiler, askeri rejimden yönetimi terk etmesini ve gösteriler sırasında öldürülenlerin katillerinin bulunmasını istedi.

Hayat pahalılığı ve elektrik kesintilerine de tepki gösteren protestocular, sık sık "Ekmek, özgürlük sosyal adalet", "Dünya karanlık zalim hükümet", "Şekere, yağa zam yaptılar, insanların evlerini yıktılar" şeklinde sloganlar attı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013 yılındaki askeri darbenin ardından başlayan protestolar, sıkı güvenlik önlemlerine ve güvenlik güçlerinin kanlı müdahalelerine rağmen devam ediyor. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09