AVRUPA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.8.2018 17:19:40

Danimarka'da peçe yasağı sonrası ilk ceza

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası" kapsamında kamusal alanda yasaklanan burka ve peçe için ilk ihlal cezası verildi. Danimarka

'Laik ve demokratik değerlerini korumak' amacıyla hükümet, kamusal alanlarda peçe takılmasını yasaklamıştı

Danimarka'da Çarşamba günü yürürlüğe giren peçe yasağı sonrası, ilk kez bir kadın ceza aldı. Yerel medyaya göre, peçesini çıkarmayı reddederek yeni yasayı delmekle suçlanan 28 yaşındaki bir kadın, 1,000 Danimarka Kronu para cezasına mahkum edildi.

'Laik ve demokratik değerlerini korumak' amacıyla hükümet, kamusal alanlarda peçe takılmasını yasaklamıştı. Karar, insan hakları kuruluşlarının protestosuna neden oldu. Cuma günü ise, yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez bir kadına cezai yaptırım uygulandı.

İki kadın arasında peçe tartışması

Danimarka medyasına göre, polis Horsholm kentindeki bir alışveriş merkezinde iki kadın arasında çıkan tartışmaya müdahale etti. Polis, güvenlik kayıtlarına göre kadınlardan birinin diğerine peçesini çıkarmasını söylediği, kadının bu talebi reddetmesi üzerine de ikili arasında itişme yaşandığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, olayın ardından iki kadın da kamusal huzuru bozdukları gerekçesiyle ceza aldı. Peçesini çıkarmayı reddeden kadın ise, yeni yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle ayrıca 1000 Danimarka Kronu (yaklaşık 160-1600 dolar) para cezasına mahkum edildi.

Yeni yasaya göre, "suçun tekrarı" halinde 100 ila 10 bin Danimarka Kronu (yaklaşık 160-1600 dolar) ceza verilecek.

Ülkede bazı Müslüman kadınlar, yasağa uymayacağını söylüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de, yasağı "ayrımcı" bir düzenleme olarak niteliyor.

Danimarka, peçe yasağının uygulandığı tek Avrupa ülkesi değil. Avusturya, Fransa, Belçika ve Bulgaristan'da da peçe yasağı uygulanıyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09