DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.7.2018 14:56:33

Danimarka'da mültecilere ve yoksul çocuklara zorunlu 'değerler eğitimi'

Mültecilere ve yoksul bölgelere yönelik ayrımcılığın artış gösterdiği Danimarka’da, “getto” olarak belirlenen 25 bölgedeki çocuklara zorunlu olarak ‘Danimarka değerleri’ eğitimini öngören asimilasyon uygulamaları başlatılacak. Danimarka

Mültecilere ve yoksul bölgelere yönelik ayrımcılığın artış gösterdiği Danimarka’da, “getto” olarak belirlenen 25 bölgedeki çocuklara zorunlu olarak ‘Danimarka değerleri’ eğitimini öngören asimilasyon uygulamaları başlatılacak.

Yeni yasada ayrıca belirtilen bölgelerde işlenen bazı suçlara iki kat ceza verilmesi planlanırken, yasalara uymayanların sosyal haklardan mahrum bırakılacağı belirtiliyor.

Sekiz yıldan bu yana çoğunluğunu mültecilerin oluşturduğu yoksul bölgelerin resmi olarak “getto” olarak nitelendirildiği Danimarka, ayrımcılığın da ötesine geçerek asimilasyon uygulamalarını resmen hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Danimarka’da hükümet, “Paralel toplumlardan yoksun tek bir Danimarka: 2030’da getto yok” adı verilen 22 maddelik yasayla kendi belirlediği ‘Danimarka değerleri’nin benimsenmesi için yürürlülüğe koyacağı uygulamalara katılımı şart koşuyor, karşı çıkanları sosyal haklardan mahrum bırakıyor.

Yasanın, suç oranı, uyruk, işsizlik, gelir ve eğitim seviyesine bakılarak “getto” olarak belirlenen 25 bölgede geçerli olduğu belirtiliyor.

Yasayla ne öngörülüyor?

New York Times’ın haberine göre, Mayıs ayında kabul edilen yasa sosyal hayattan yargıya, aileden eğitime kadar yaşamın birçok yönünü içeriyor.

Ayrıca belli suçların, “getto” olarak belirlenen bölgelerde işlenmesi durumunda cezanın iki katına çıkması öngörülüyor.

Başka bir maddeyle de mülteci anne ve babaların çocuklarını uzun süreliğine geldikleri ülkeye göndermesi durumunda anne ve babaya dört yıla kadar hapis cezası verileceği belirtiliyor. 

Bu maddede, çocuğun, ailesinin geldiği ülkeye gönderilmesine “yeniden eğitim yolculuğu” adı verilirken, söz konusu yolculuğun “okul eğitimine, dil bilgisine ve çocuğun iyi haline” zarar verdiği iddia ediliyor.

Yine bir başka maddeyle yerel yetkililere, 25 bölgedeki aileleri takip ve gözetleme yetkileri veriliyor.

Ayrıca diğer maddeyle yoksul bölgelerdeki çocuklar, 1 yaşından itibaren “getto çocukları” olarak nitelendiriliyor ve her hafta en az 25 saat olmak üzere ailelerinden ayrı tutulması yönünde bir karar içeriyor.

Bu kararla Noel, Paskalya ve Danca öğretimini içeren “Danimarka değerleri” eğitiminin zorunlu olarak verilmesi planlanıyor.

Ailelerin bu kurala uymaması durumunda sosyal haklardan mahrum bırakılacağı belirtiliyor. Diğer Danimarkalı çocukların 6 yaşından önce okula gitmemesinin önünde ise engel bulunmuyor.

Danimarka’da ‘entegrasyon’dan asimilasyona geçiş

Meclis’te çoğunluğun desteğiyle geçen yasaya tepkili parlamenterler de bulunuyor.

Bunlardan biri Yıldız Akdoğan.

Akdoğan, Nazi Almanya’sının Yahudilere yönelik ayrımcılığını da yansıtan “getto” kelimesinin çağrıştırdığı olumsuz anlamın artık Danimarkalılar tarafından kayda bile alınmadığını dile getiriyor.

“Onlara ‘getto çocuklar’, ‘getto anne ve babalar’ diyoruz. Bu o kadar çılgınca ki” diyor ve ekliyor: “Ana akım bir kelime haline geliyor ve bu çok tehlikeli.”

Tepkilere rağmen Danimarka’da ayrımcılık ve “getto” kelimesinin kullanımı hızla artıyor.

Bir zamanlar “entegrasyon” kelimesini kullanan politikacılar, artık yaptıkları açıklamalarda “asimilasyon” kelimesini kullanıyor.

Danimarka Başbakanı Rasmussen, yıl başı akşamı yaptığı konuşmada, “Danimarka haritasında çatlaklar oluştu” demiş ve “gettoların şiddeti yaygınlaştırarak sokağa taşabileceğini” iddia etmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09