Daily News: Mısır’da darbe sonrası tutuklananların sayısı 21,317’ye ulaştı

Amerikan Daily News Gazetesi, Mısır devrimi konusundaki belgelere hâkim “Wiki Thawra(Sevra)” internet sitesine dayandırdığı bağımsız ve Mısır devrimine hâkim uzmanlarca hazırlanan bir istatistik yayımladı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Habere göre Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik darbeden bu yana Mısır genelinde toplam 21 bin 317 kişi tutuklandı.

Gazete, tutuklamaların Mursi'yi destekleyen ve protestolarını sürdürenlere karşı şu ana kadar günlük olarak sürdürüldüğünü ifade etti.

Gazete ayrıca söz konusu sitenin; tıpkı eski hükümetin barbarca davranışlarının aynısı gibi, ordunun da Müslüman Kardeşler yöneticilerinden 2590 kişinin tutukladığına ve 25 Aralık'ta geçici hükümet başbakanı Hazım al- Biblavi’nin Müslüman Kardeşleri terör örgütü ilan ettiğine atıfta bulunduğunu aktardı.

Yine “Wiki Thawra(Sevra)” sitesine dayandırdığı habere göre, 21 bin kişinin en az 740'ının askerî mahkemeye sevki gerçekleşti.

Kasım ayında Adli Mansur, adalet bakanı tarafından düzenlenen ve darbe kabinesince de onaylanan, gösterileri konu alan yeni bir yasa tasarısı hazırlandığını ilan etmişti. Barışçıl gösterilerin kanuni düzenlemesini konu alan yasa büyük çapta eleştiri aldı. Yasaya göre; bir gösteri yapılmadan 3 gün önce talep ilgili merciye iletilecek ve göstericilere karşı her hangi bir açıklama yapılmaksızın büyük cezalar dayatılabilecek.

Yeni kanun çerçevesinde 6 Nisan hareketi kurucusu Ahmed Mahir, yöneticilerinden Muhammed Adil ve harekete mensup Ahmet Doma gösteri kanununa aykırı davranışları nedeni ile 3 yıl hapse mahkûm edildi.

14 insan hakları örgütü tarafından hazırlanan ve 30 sayfayı aşkın olan "Zulüm Silahı" başlıklı rapor, Cumhurbaşkanı Mursi'nin devrilmesinden bu yana kaç kişinin tutuklandığını tam olarak tespit edemiyor. Ancak insan hakları örgütlerince yayınlanan rapor; 3 Temmuz ile Kasım ayı arasında en az 510 öğrencinin tutuklandığını, 26 Temmuz- 26 Ağustos arasında 27 gazetecinin tutuklanarak ceza evine gönderildiğini ve Rabia ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos’ta yapılan müdahale sırasında 184 kadının tutuklanarak ceza evine gönderildiğini bildiriyor.

Gazete, “Wiki Thawra(Sevra)” sitesinin bağımsız bir grup genç tarafından oluşturulduğunu ve haberlerini başlıca bağımsız STK'lara, Mısır Sosyo-Ekonomik Haklar Merkezi, Hişam Mubarek Hukuk Merkezi ve Mısırlı Göstericileri Savunma Cephesi gibi güvenilir kaynaklara dayandırdığını belirtiyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09