AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.1.2017 19:07:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yıllarca şu Afrika Allah aşkına sömürülmedi mi?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya ziyaretinde yaptığı konuşmada Afrika kıtasının sömürülmesine dikkat çekerek kıtanın doğal madenlerinin yıllarca sömürüldüğünü ifade etti. Erdoğan, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkisinin 'gönül bağına' dayalı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya ziyaretinde yaptığı konuşmada Afrika kıtasının sömürülmesine dikkat çekerek kıtanın doğal madenlerinin yıllarca sömürüldüğünü ifade etti. Erdoğan, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkisinin 'gönül bağına' dayalı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı'nın Afrika kıtasının sorunlarına hiçbir zaman eğilmediğini ifade etti.

Afrika'nın insanlarının zamanında köleleştirildiğini de vurgulayan Erdoğan, 'Yıllarca şu Afrika Allah aşkına sömürülmedi mi? Bu Afrika'nın altını, elması, bakırları bunlar buralardan sömürülüp, alıp götürülmedi mi? Köle ticareti buralardan yapılmadı mı? Öyleyse acaba bütün bu olaylar karşısında dünya, Batı sessiz kalmadı mı? Kalkıp da buralara el attılar mı? Ne oluyor dediler mi? Hayır hiçbir zaman demediler. Biz diyoruz ki, gelin tüm dünya birleşelim, dünya 5'ten büyüktür diyelim, BM'nin 193 üyesi arasında herkes daimi üyeler arasında dönerli bir şekilde yerini alsın ve orada hepsi temsil yetkisine sahip olsun. Geçici ve daimi üyeler bu ayrım kalksın. 2 yıl 20 üye görev yapsın, ondan sonra diğerleriyle devam. Bunu yapmaya mecburuz.' dedi.

Türklerin tarihininde sömürgecilik bulunmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: 'Atalarımız ne burada ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla hareket etmemiştir. Türk Milleti'nin Afrika'ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanır. Bizler imar, ihya ve paylaşmanın peşindeyiz. Afrika'nın 54 ülkesinden 4 bin 500 öğrencisi ülkemizde eğitim görüyor, bu öğrencilerin tüm masrafları ülkemizden karşılanıyor. AFAD ve TİKA gibi resmi kurumlarımız Kızılay başta olmak üzere kıtanın farklı bölgelerinde kalkınma ve insani yardım faaliyetleri sürdürüyor. Afrika ile ilişkilerimize kazan kazan felsefesiyle yaklaşıyoruz.'

Tanzanya Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli ile görüşmelerin olumlu geçtiğini aktaran Erdoğan, 'Bu olumlu siyasi ortamın ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere layıkıyla yansıtılmasının zamanı çoktan gelmiştir' dedi.

Konuşmasında 15 Temmuz'a değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'FETÖ yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için tehdittir. Bu sinsi terör örgütünün Tanzanya'da da uzantıları olduğunu biliyoruz. Tanzanya'da yapılanmalarına ilişkin gereken önlemleri dostumla birlikte ele aldı. Adının içinde Türkiye geçen ve bizimle hiçbir bağları olmayan, büyükelçiliğimiz tarafından tanınmayan herhangi bir kuruluşa ve özellikle de iş adamları gruplarına itibar etmeyin, bunları bizim yasalarımızı tanımıyor. Dünyanın en büyük belası terördür. Bu teröre karşı hep birlikte önlem almalıyız.' dedi.

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09