ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.8.2016 15:52:38

Çin’den Rusya’ya NATO Karşıtı Yeni Bir İttifak Önerisi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay Rusya’ya NATO’nun tehditleri karşısında ortak bir askeri-siyasi ittifak kurma teklifi yaptığı ortaya çıktı. Çin’den Rusya’ya NATO Karşıtı Yeni Bir İttifak Önerisi

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay Rusya’ya NATO’nun tehditleri karşısında ortak bir askeri-siyasi ittifak kurma teklifi yaptığı ortaya çıktı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, Çin Halk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada dünyanın radikal bir değişimin eşiğinde olduğuna değinerek, “Avrupa Birliği’nin adım adım çöküşüne şahit oluyoruz ve Amerikan ekonomisi de zayıflıyor. Yeni dünya düzeni şekilleniyor ve bu düzende kilit nokta Rusya ile Çin’in birlik olmasına bağlı” olduğunu söyledi.

Bu ifadeler, Komünist düzenle yönetilen Çin’in yeni dünya düzenine tek başına ayak uydurmada zorlanacağının bir itirafı niteliğinde algılandı.

Rus basını ve Rus makamları da bu teklif karşısında olumlu sinyaller vererek Rusya ile Çin arasındaki ittifakın ticari ve siyasi ittifaktan öteye taşınması gerektiğine katıldıklarını; askeri bir ittifak teklifinin değerlendirilmesi gerektiğini yazıp-söylediler.

Çin Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmada “ABD’nin Rusya ve Çin’e yönelik ortaya koyduğu saldırgan tutumlar ortadadır. İnanıyorum ki Rusya ve Çin, NATO’yu güçsüz ve geçersiz kılacak ve batının emperyalist arzularına son verecek bir ittifakın kurulmasına öncülük edecektir” dedi ve Rusya’nın kendisini bu konuda baskı altında hissetmesine gerek olmadığını zira bu sürecin ani bir karara bağlı olarak başlatılamayacağına vurgu yaptı.

Putin tarafından bu çağrıya henüz bir karşılık verilmiş değil. Fakat yukarıda da belirtildiği üzere Rus basını bu teklifi, altın bir fırsat olarak değerlendirdi. Rus basınında çıkan analiz/haberlerde dünyada dramatik değişimlerin yaşandığı böylesi bir süreçte bu teklifin oldukça yerinde olduğu ve Çin’in bu teklif ile insiyatifi ele aldığı vurgulandı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09