ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 31.7.2015 16:22:45

Çin, Türkiye'de demiryolu ve nükleere talip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya'ya giderken uçakta yaptığı açıklamada Çinlilerin Kars - Edirne demiryolu ve üçüncü nükleer santralin inşasına talip olduklarını söyledi. Çin, Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'in üçüncü nükleer santral ve 10 demiryolu projesine talip olduğunu söyledi. Erdoğan, "Kars-Edirne'yi istiyorlar. Bu gerçekleşirse Marmaray'ı da ilgilendiren Pekin'i Londra'ya bağlamak mümkün olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya'ya geçerken uçakta gazetecilerin Pekin temaslarıyla ilgili sorularını cevapladı. Erdoğan, 2010'da Çinli mevkidaşıyla 30+10 milyar dolarlık 10 tane alt ve üst yapı projesine yönelik yatırımı konuştuklarını hatırlattı. Erdoğan, "Bunlarda da 7 yıl ödemesiz 25 yıl vadeyle böyle bir adım atabiliriz denmişti. İnşallah adımlarımızı bu anlaşmadan sonra hayata geçiririz" dedi.

10 projenin detaylarını anlatan Erdoğan, "Kars-Edirne demiryolunun 2 bin kilometre mesafesi var. Buna önceden de taliplerdi. Hükümetler arası bir anlaşmayla bu projeyi Çin uygun bir fiyatla alacak olursa, Marmaray'ı da ilgilendiren Pekin'i Londra'ya bağlamak mümkün olacak" dedi. Erdoğan, Çinliler'in Antalya - İzmir demiryolu dışında 8 projeye daha talip olduklarını belirtti.

Erdoğan, "10 şehir hastanesi daha planlanıyor. Burada Çin'in de yatırımlarına açık olduğumuzu ifade ettik. Otomotiv ve bilişim sektörlerine de yatırımların artırılması gerek. Enerji sektöründe ise üçüncü nükleer santrale talipler. Amerikalılar ile böyle bir şey gündemde. Fakat bunu onlar yapmasalar da Çin olarak da yapabileceklerine ben inanıyorum" diye konuştu. Erdoğan, Çinli Huawei ile Turkcell arasında bir anlaşma imzalandığını da açıkladı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09