Çin Guantanamo'daki Uygur mahkumların Slovakya'ya yollanmasına karşı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, ABD'nin Guantanamo hapishanesindeki mahkumları Slovakya'ya göndermesine ilişkin "Çin vatandaşı olan suçluların, Çin yerine üçüncü bir ülkeye gönderilmesine karşıyız" açıklamasını yaptı.

Sözcü Çin, bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine, ABD'den Çin vatandaşı suçluların kendilerine iadesini talep ettiklerini belirterek, "ABD'nin bu mahkumları üçüncü bir ülkeye yollamasına ve bu ülkenin hangi isim altında olursa olsun onları kabul etmesine kesinlikle karşıyız" dedi.

Guantanamo'daki üç Çin vatandaşı Uygur'un, BM Güvenlik Konseyi tarafından "terörist" olarak kabul edilen "Doğu Türkistan İslam Hareketi"nin üyeleri olduğunu öne süren sözcü, "Bu kişiler, Çin'in ulusal güvenliği ve onları kabul eden diğer ülkeler için tehdit unsurudur" ifadelerini kullandı.

Çin Gang, "Umarız ilgili ülke, terör suçu işlemiş bu kişilere karşı uluslararası sorumluluğun gereği olarak koruyuculuk yapmayı bırakır"  ifadeleriyle Slovakya'ya üç Uygur'u kendilerine teslim etmeye çağırdı.

George Bush döneminde kurulan Guantanamo hapishanesindeki mahkmların çoğu, kendilerine herhangi bir suçlama yöneltilmeksizin tutuklu kalmaya devam ederken, Amerika'nın bu zulüm hapishanesindeki işkencelere ait görüntüler zaman zaman ortaya çıkıyor. Büyük tepki uyandıran ve ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık seçimi sırasındaki vaadleri arasında olan hapishanenin kapatılması meselesi henüz uygulanmış değil.

Guantamamo son dönemde, durumlarının belirsizliği ve kendilerine yapılan bu büyük haksızlıklar sebebiyle açlık grevine başkayan çok sayıda mahkumun, zorla burunlarından hortumla beslenmeleri rezaletiyle gündeme gelmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09