ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.2.2017 10:46:44

Çin: ABD bizimle savaşmayı göze alamaz

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün yaptığı açıklamada Çin ve ABD arasındaki çatışmada kazanan taraf olmayacağını söyledi. Çin: ABD bizimle savaşmayı göze alamaz

Avustralya'da temaslarda bulunan Wang Yi, “Çin ve ABD arasında, iki taraf da kaybedeceği ve zarar göreceği için bir çatışma olması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Çin'in kendisini barışa adadığını savunan Wang, iki ülke arasında yükselen tansiyonu düşürmek için dünya liderlerine de ülkelerin “korumacılık” politikalarından vazgeçmeleri çağrısı yaptı. Wang, “Açık dünya ekonomisine sıkıca bağlanmak çok önemli. Küresel ekonomiyi, daha kapsayıcı, daha geniş paylaşılan faydada, daha sürdürülebilir bir şekilde yönetmek önemli” şeklinde konuştu.

ABD ve Çin arasındaki ilişkiler, Başkan Donald Trump'ın Aralık ayında Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile telefon görüşmesi yapması ile Çin tarafından, Pekin yönetiminin 'Tek Çin' politikasına yönelik provokatif bir eylem olarak görülmesiyle gerilmişti.

Çin'den Myanmar'da ateşkes çağrısı

Çin, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için  Myanmar'ın kuzeyinde ateşkes çağrısında bulundu.

Çin ve  Myanmar arasında yürütülen üst düzey danışma toplantısında,  Myanmar'ın kuzeyinde tansiyonun hafifletilmesi ve ateşkes sağlanması konuları görüşüldü.

Şinhua ajansının haberine göre,  Çin'in güneyindeki Yünnan eyaletinin başkenti  Kunming'de yapılan Diplomasi ve Savunma Danışma Toplantısı'na (2+2)  Pekin yönetimini temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Cınmin ile Merkezi Askeri Komisyonu yetkilisi Şao Yüenming, Nepido hükümetini temsilen ise Dışişleri Bakanı U Kyaw Tin ile askeri yetkili Tatmadaw Tun Tun Naung katıldı.

Çin  Dışişleri Bakanlığı'nın toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yakın diyaloğun sürdürülmesi, sınırda istikrar ve barış ortamının sağlanması için ortak çaba harcanması konusunda iki ülke yetkililerinin fikir birliğine vardığı vurgulandı.

Pekin yönetimi,  Myanmar'daki tüm taraflara bu ülkenin kuzeyinde en kısa zamanda ateşkesin sağlanması için anlaşmaları çağrısında bulundu.

Nepido yönetimi, son 10 yıldır ülkenin kuzeyindeki  Çin sınırına yakın bölgede silahlı etnik gruplara karşı mücadele ediyor. Yaşanan çatışmalar,  Çin'in sınır güvenliğini tehdit ediyor ve mülteci sorununa neden oluyor.

Myanmar Ticaret Bakanlığının verilerine göre, bölgedeki çatışmaların olumsuz etkisi ile ülkenin kuzeyindeki Şan eyaleti üzerinden  Çin ile yapılan sınır ticaretinde geçen yıl 210 milyon dolar kayıp yaşandı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09