DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.3.2019 10:51:57

Cezayir'de gösteriler devam ediyor; Okullar tatil edildi.

Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın 5. dönem adaylığına karşı başkent Cezayir başta olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde düzenlenen gösteriler devam ediyor. Cezayir

Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın 5. dönem adaylığına karşı başkent Cezayir başta olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde düzenlenen gösteriler devam ediyor.

Bahar tatilinin öne çekme kararının, öğrencilerin gösterilerdeki gücünü zayıflatmak için olduğu düşünülüyor.

Yüksek Öğretim Bakanlığı söz konusu kararı, ülkeyi yöneten Buteflika karşıtı gösterilerin düzenlenmesinden bir gün sonra aldı.

Bakanlık kararnamesinde 20 Mart'ta başlayacak tatili, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin 10 gün öne çekilerek pazar gününe alındı.

Gösteriler sırasında yaşanan arbedede 112 güvenlik görevlisi yaralandığı iddia ediliyor.

Cezayirliler 22 Şubat'tan bu yana gençler arasındaki yüksek işsizlik oranları, yolsuzluk ve gençlerin sorunlarıyla ilgilenmekten 'aciz' olarak tanımladıkları devlet başkanının 18 Nisan'da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olmasına karşı çıkıyor.

Buteflika'nın 5. dönem adaylığına karşı çıkan on binlerce gösterici,  başkent Cezayir'deki Merkez Postane Meydanı'nda toplanırken, sosyal paylaşım  sitelerindeki görüntülerde ülkenin doğusu, ortası ve batısındaki farklı kentlerde  de gösterilerin düzenlendiği görüldü.

Buteflika'nın 5. dönem adaylığını reddeden sloganlar atan  göstericiler, "Cezayir, demokratik ve özgürdür", Cezayir cumhuriyettir, krallık  değildir" ve "Ey Buteflika 5. döneme hayır" yazılı pankartlar taşıdı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09