ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 18.6.2016 10:45:42

Cemaat-i İslami: Pakistan ve Afganistan, kardeşçe omuz omuza durarak düşmanın oyununu bozmalı

Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi lideri Siracul Hak, Pakistan ve Afganistan'ın kendi aralarındaki meseleleri ikili diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini ve iki ülke arasındaki gerilimden ortak düşmanlarının kendilerine fayda çıkarmaya çalıştığını söyledi. Cemaat-i İslami: Pakistan ve Afganistan, kardeşçe omuz omuza durarak düşmanın oyununu bozmalı

İslamî Analiz/ Haber Merkezi
 
Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi lideri Siracul Hak, Pakistan ve Afganistan'ın kendi aralarındaki meseleleri ikili diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini ve iki ülke arasındaki gerilimden ortak düşmanlarının kendilerine fayda çıkarmaya çalıştığını söyledi.
 
Pakistan medyasına açıklamalarda bulunan Siracul Hak, Hindistan'ın şimdiye kadar sürekli Pakistan'ı tek başına bırakıp Afganistan topraklarını kendilerine karşı kullanmayı denediğini ifade etti. Siracul Hak Afganistan ve Pakistan liderlerinin ihtiyatlı hareket etmesi gerektiğini ve karşılıklı anlayış yoluyla ortak düşmanların komplolarının boşa çıkarılması gerektiğini belirtti. 
 
Bölgede yaşanan her krizde Pakistan'ın Afganların yanında durduğunu belirten Siracul Hak, Pakistan'ın Sovyet işgali sırasında 4 milyon Afgana koruma sağladığını ve halen ülkelerinde 2 buçuk milyona yakın Afgan'ın mülteci kamplarında yaşadığını söyledi. 
 
Cemaat-i İslami lideri, iki ülkenin ortak düşmanın tuzağına düşmek yerine daha iyi ve müreffeh bir bir geleceğe doğru ortaklaşa hareket etmesi gerektiğini ifade etti. 
 
Kurnaz düşmanları Hindistan'ın iki Müslüman ülkeyi birbirine düşürmeyi hedeflediğine de dikkat çeken Siracul Hak, iki ülke liderinin de daha basiretli ve ferasetli olarak ortak düşmanı iyi tanıması gerektiğini söyledi. 
 
Siracul Hak ayrıca, Pakistan'da yaşanan her terör eyleminin arkasında Hindistan olduğuna dikkat çekti ve Afganistan'ı Pakistan'a karşı kullanmaya çalışan düşmanlara karşı Afganistan ve Pakistan'ın kardeşçe omuz omuza durması gerektiğini belirtti. 
 
Öte yandan Afganistan'ın bağımsız bir ülke olduğunu ve hiçbir ülkenin içişlerine müdahele etmediklerini söyleyen Siracul Hak: "Biz Afganistan'da kalıcı barış istiyoruz, Afgan gruplar meselelerini müzakere yoluyla halletmeli ki, düşmanların bu barışı engelleme yolundaki tüm çabaları boşa çıksın" diye konuştu.
 
Hindistan bölgesel jandarma konumuna getirilmek isteniyor
 
Yabancı birliklerin varlığına da değinen Cemaat-i İslami lideri, bunun bölgedeki istikrarsızlığın temel sebebi olduğunu söyledi. Siracul Hak, dış güçlerin Hindistan'ı bölgesel jandarma konumuna getirmeyi istediğini belirtti ve: "Cesur Afgan milleti inşallah düşmanın planını boşa çıkaracaktır" dedi. 

Obama, NATO ve ABD'nin Afganistan'daki katliamlarını devam ettirme peşinde
 
Siracul Hak, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda da; ABD ordusunun Afganistan'daki görev alanının genişletilmesinin ve bu kararın Obama tarafından onaylamasının bölge barışı için ciddi bir tehdit olduğunu belirtmişti. 
 
Cemaat-i İslami lideri, Obama'nın kararı onaylamak yerine ABD güçlerini Afganistan'dan tamamen çekmesi gerektiğini ifade etmiş, Nato ve ABD'nin Afganistan'da milyonları öldürdüğüne atıfta bulundu ve Obama'nın bu katliamları devam ettirmek istediğini söylemişti.
 
ABD - İsrail - Hindistan ajanları bölgede cirit atıyor
 
Siracul Hak ayrıca ABD, İsrail ve Hindistan'ın Çin-Pakistan ekonomik koridoruna karşı sabotaj girişimlerinin de alenen ortaya çıktığını söylerek bu ülkelerin gizli ajanlarının bölgede cirit attığını ve Pakistan hükümetinin de bunların baskısı altında olduğunu söylemişti. 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09