EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 20.7.2017 10:52:40

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: 'Zam, yol ve yemek ücreti patronun inisiyatifinde olacak'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel sektörde çalışan kişilerin maaşına zam yapılıp yapılmaması kararının işverenin inisiyatifinde olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel sektörde çalışan kişilerin maaşına zam yapılıp yapılmaması kararının işverenin inisiyatifinde olduğunu belirtti.

Bakanlık, işçi ile işveren arasında yapılan sözleşmede açıkça yazmayan ücret dışındaki ödemelerde inisiyatifin işverenlerde olduğunu söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, kamuda çalışan memurlarla milyonlarca emeklinin bu yılın ikinci 6 ayında alacağı zam 3 Temmuz'da kesinleşti. Zam haberleri, özel sektörde çalışan işçileri de heyecanlandırdı, ancak patronlar işçilerine zam yapmayınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na birçok soru soruldu. Özel sektör çalışanları, işverenlerinin ücretlere hangi oranlarda zam yapmak zorunda olduklarını da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçilerden gelen sorulara resmi internet sitesinden cevap verdi. İşçi işveren ilişkilerinin iş sözleşmeleri yoluyla belirlendiğini, bu sözleşmelerin de iki taraf arasında ‘serbestçe' hazırlandığını belirten bakanlık, 'İşçiye ödenecek ücret konusundaki yasal düzenleme, asgari ücret uygulamasıyla sınırlıdır. Herhangi bir işçiye verilecek ücret, yürürlükte bulunan asgari ücretin altında olamayacaktır. Bunun ötesinde, ücretlerin belirlenmesi, artış zaman ve oranları konusunda herhangi bir yasal çerçeve belirlenmiş durumda değildir. Bu konu iş sözleşmesi hükümleri ile açıklığa kavuşturulabilecektir' bilgisini verdi. 

Bakanlık, zam almadığı için işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı hakkını kaybedeceğine de dikkat çekti.

İşçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yol ve yemek parası ödenmesi konusunda işverenlerin yükümlülüklerini de sordu. Bakanlık, bu soruya karşılık sözleşmede açıkça yazmayan ücret dışındaki ödemelerde inisiyatifin işverenlerde olduğunu bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yol ve yemekle ilgili sorulara, 'Bir çalışana yol ve yemek parası ödenmesi, servis sağlanması veya iş yerinde yemek verilmesi iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmektedir' cevabını verdi.

Uzun süre rapor almak işten atma sebebi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na uzun süreli rapor alan işçilerin bu nedenle işten atılıp atılmayacağı da soruldu. Bakanlık bu soruya, 'İş sözleşmesinin işveren tarafından sağlık nedenlerine dayalı devamsızlıklar kapsamında feshi mümkün olabilmektedir' yanıtını verdi. 

Ancak, uzun süreli rapor dolayısıyla işten atılan işçilere, işveren tarafından kıdem tazminatının ödenmesi gerektiği bildirildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi verilerine göre halen ülke genelinde ‘işçi' statüsünde 12 milyon 699 bin 769 kişi çalışıyor. Bu işçilerin sadece 1 milyon 546 bin 565'i bir sendikaya üye olduğu için yıllık ücret zammını alma konusunda sorun yaşamıyor. Geri kalan 11 milyon 153 bin 204 işçi ise sendikasız olmaları nedeniyle ücret zammında patronun vereceği kararı bekliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

  • İşte mecliste aranan, beklenen adalet ! Sakın adalet için yürümeyin, sorunlarınız üst mercilerde bir bir çözülür ! ! !

    20.7.2017 11:09:40 0 Yanıtla Muhammed
ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09