KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.12.2015 15:31:28

Çağdaş İslami Akımlar ve Sorunları (Kitap Tanıtımı)

Kübra Nur Efe, İslami Analiz okuyucuları için "Çağdaş İslami Akımlar ve Sorunları" kitabını tanıttı. Çağdaş İslami Akımlar ve Sorunları (Kitap Tanıtımı)

İslami Analiz/Kitap Tanıtımı
 
ÇAĞDAŞ İSLAMİ AKIMLAR VE SORUNLARI
 
Prof. Dr. Sönmez Kutlu kimdir?
 
1963 Refahiye doğumlu olan Sönmez Kutlu, 1987 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur. 88 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslami Bilimler Bölümü İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atanmış, 90’da yüksek lisansını tamamlamış,94’te doktor ve 1997’de de doçent unvanını almıştır.97-99 yılları arasında Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde vekaleten dekan yardımcılığı yapmış ve 2003 yılında profesör olmuştur. Şu anda da Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 
 
“İslam düşüncesinde kurumsallaşmış fikri yapılar, mezhepler/fırkalar (itikadi-siyasi, fıkhi-ameli) ve tasavvufi oluşumlar (tarikatlar) olarak ikiye ayrılmaktadır. Tasavvuf, başlangıçta mezhep ayrılıklarını ortadan kaldırmaya yönelik birleştirici bir fonksiyon üstlenmiştir. Ancak tarikatların kurumsallaşmasıyla, işlevselliğini yitirmeye başlamıştır.
 
İslam coğrafyasının değişik bölgelerinde farklı adlarla ortaya çıkan çağdaş dini akımlar, pek çok araştırmacının ve araştırma merkezinin dikkatini çekti. Bunun üzerine yüzlerce makale ve eser kaleme alındı. Maalesef yapılan araştırmalarda bu olgu farklı kavramlar altında ve farklı yöntemler doğrultusunda incelendi. Çoğu kere belli bölgeye has bir hareket, genelleme yapılmak suretiyle bütün İslam dünyasına ait bir olgu olarak görüldü. Hâlbuki farklı coğrafyalarda ortaya çıkan çağdaş dini hareketler ayrı ayrı ele alınarak incelenmeli ve daha sonra bu hareketlerin genel bir görünümü ortaya konmalıdır. Bunun için öncelikle Batılı araştırmaların bu olguyu tanımlamak için kullandığı kavramlar ve olguyu ele alış biçimleri ciddi bir eleştirel süzgeçten geçirilmelidir. ”
 
Yazar kitabın önsözünde kabaca bunlara değinmiştir. Kitap, çağdaş dini akımların sorunlarını ve bu olguya batılı araştırmaların yaklaşımlarını eleştirel bir gözle ele alan farklı tarihlerde, çeşitli dergilerde yayımlanmış makale, söyleşi ve çevirilerden oluşmaktadır. Hasan Hanefi ile İslami Hareketler üzerine yapılan bir söyleşi de kitabın sonunda yer alır. Kitap; sorunları, sorunların sebeplerini, bu sebeplere getirilen eleştirileri, çözüm olabilecek şeyleri, batılı yaklaşımları ve belli kavramları ihtiva etmektedir. Konu başlıkları ve konuların alt başlıkları özenle seçilmiş ve içi doldurulmuştur.
 
Başlıklar şunlardır:
 
Değişim Sürecinde Müslümanları Bekleyen Bazı Muhtemel Sorunlar
 
Dini Akımların İslam’ı Tebliğ Yöntemlerine Eleştirel Bir Yaklaşım
 
Yenidünya Düzeni Karşısında Alternatif Bir İslam Mümkün mü?
 
Kökencilik (Fundamentalizm) Kavramı Ve İslamcı Oluşumlar İçin Kullanımı Sorunu
 
Batılı Araştırmalarda İslami Uyanış Olgusu Ve Sorunları
 
Barış, Özgürlük Ve Merhamet Peygamberi Hz. Muhammed
 
EKLER:
 
-Ehl-İ Sünnet Siyaset Anlayışının Dini Temellerinin Sorgulanması
 
-İslami Hareketler Üzerine Hasan Hanefi İle Bir Söyleşi
 
Yazar; İslam’ı yeniden diriltmek ve dini yeniden inşa etmek gerektiğini, bugün yeni Farabilere, yeni İbn Sinalara, Mevlanalara ve Yunuslara ihtiyaç olduğunu ancak bu insanların fikirlerinin aşılmasının da şart olduğunu düşünmektedir. Bu düşüncesini de “nehrin kaynağına olan saygısı onun okyanusa akmasındandır” diyerek desteklemiştir. Bu yenileşmenin ne olduğunu ve neyi amaçladığını Elmalı’nın şu sözünü örnek vererek belirtmiştir:
 
“Yenilenme başkalaşma ve bozma değildir. İslam’da en büyük düstur vahdet olduğu için diğer tüm prensipler bu vahdet düsturunun gelişmesi açısından etkili olacaktır. Yenilenmenin bütününde bu bakış açısı korunarak ümmetin kimliği muhafaza edilecektir. Nihayet akıllar ile duyular birleştirilerek vicdanlara yeni ihtiyaçları karşılayan yeni bir canlılık ve emniyet neşesi verilmesine özen gösterilecektir. Nas ile belirlenmiş ilkeler korunacak, fakat teferruat ve tatbikat açısından yenilikler meydana gelecektir.”
 
Kitabın sonunda yer alan söyleşi önemli konuları kapsamaktadır. Hasan Hanefi’ye sorulan sorulara baktığımızda bu daha net görmekteyiz:
 
"Size göre İslam âlemindeki bu İslami Hareketlerin müşterek hedefleri nelerdir?
 
Bu İslami Hareketler, akademisyenler ve kültürlü insanlar arasında taban bulabiliyorlar mı?
 
Batı medeniyeti, Müslümanların yeni bir İslam medeniyeti kurmalarına müsaade eder mi, yoksa böyle bir girişime müdahale ederek engelleyebilir mi?...” 
 
İslami akımların sorun odağı olmaktan çıkıp, artık çözüm odağı olmaya başlaması temennisiyle…
 
(Kübra Nur Efe)

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09