Çad Cumhurbaşkanı Sudan'ı Ziyaret Etti, Silahlı Hareketlere Çağrı Yaptı

Çad Cumhurbaşkanı İdris Deby, "Darfur'daki savaşın sona ermesi için silahlı hareketleri müzakereye davet ediyorum" dedi.

Deby, resmi temaslarda bulunmak üzere dün geldiği Sudan'ın başkenti Hartum'da, mevkidaşı Ömer el-Beşir'le düzenlediği ortak basın toplantısında, Darfur'daki silahlı hareketlerin temsilcileriyle görüşmelere başlanması konusunda kendisinin arabulucu olması için anlaştıklarını belirterek, "Darfur'daki savaşın sona ermesi için silahlı hareketleri müzakereye davet ediyorum" diye konuştu.

Darfur bölgesinde 2003'ten bu yana Sudan ordusuyla savaşan 3 silahlı hareketin mensup olduğu ez-Zeğaviye kabilesinin yanı sıra bölge halkının da sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret eden Deby, gerginliği başlatanın Darfur halkınin olduğu ve sorunun çözülmesi adına "Herkese iş düştüğünü" dile getirdi.

Beşir de Deby'nin, başladığı günden bu yana savaşın sona ermesi için çaba gösterdiğini vurgulayarak, "2014 yılında müzakereler yoluyla savaşa son vermeyi istiyoruz. İsyancı grupların görüşmeleri reddetmesi durumda geniş çaplı askeri bir operasyon başlatacağız" ifadesini kullandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olayların son bulması için işbirliği kararı aldıklarına da değinen liderler, kararın içeriğine ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Darfur'da, Cibril İbrahim liderliğindeki "Özgürlük ve Eşitlik Hareketi", Minni Minnavi'nin lideri olduğu Sudan Kurtuluş Ordusu ve Abdulvahid Nur öncülüğündeki Sudan Kurtuluş Hareketi, hükümete karşı savaşıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09