DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.2.2017 14:06:50

Brezilya'da polisler meclisi bastı

Brezilya'nın başkenti Brasilia'da polis memurları bu kez Temsilciler Meclisi'ni işgal etti. Genel kurula girmesine izin verilmeyen polis memurlarından birinin meclis güvenliğine silah çekti. Ülkede sokaklar, yaşanan şiddet olayları sebebiyle kan gölüne döndü. Brezilya

Brezilya'nın başkenti Brasilia'da emeklilik yaşı ve yardımları ile ilgili yasa tasarısını protesto eden polis memurları, Temsilciler Meclisi'ni işgal etti.

Temsilciler Meclisi binasının önünde Brezilya Polis Memurları Birliği (UPB) tarafından organize edilen gösteride, 3 bin polis memuru 1988 Anayasası'ndan bu yana sosyal güvenlik sistemindeki en büyük değişiklik olacak yasa tasarısını protesto etti.

Gösteriye katılan polis memurları, Meclis Genel Kurulu'na açılan yeşil odaya ulaşmak istedi. Yeşil odaya giden tüneldeki bariyerleri kıran polis memurlarına, meclis güvenliği tünelde biber gazı ile müdahalede bulundu.

"Meclis güvenliğine silah çekildi"

Genel kurula girmesine izin verilmeyen polis memurlarından birinin meclis güvenliğine silah çektiğini aktaran Temsilciler Meclisi Başkanı Rodrigo Maia, "Orada bu meclisin resmi görevlisine karşı bir silah vardı." dedi.

Meclis güvenliğinin biber gazı kullanması üzerine bazı protestocu polis memurları kapılara şişeler attı. Meclis girişlerini bariyerler ile kapatan meclis güvenliği, yeşil odayı ve genel kurul salonunu boşalttı.

Yeni tasarı emeklilik yaşı ve emeklilik yardımı hesaplamalarında değişiklik yapılmasını ve kamu güvenlik uzmanlarının iş riskini tanıyan maddenin anayasadan çıkarılmasını öngörüyor. Yeni tasarı şu anda ayrıcalıklı emeklilikleri bulunan kamu polisleri, öğretmenler ve tarım işçilerini de kapsıyor. Sadece farklı bir kanuni düzenlemeye tabi olan silahlı kuvvetler mensupları, askeri polisler ve askeri itfaiyeciler yeni tasarının dışında tutuluyor.

Hükümetten takviye birlik talebi

Brezilya'nın güneydoğusundaki Espirito Santo eyaletinin valisi Cesar Colnago, eyaletteki şiddet olaylarını bastırmak için hükümetten gelecek takviye birliklere ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Gazetecilere açıklama yapan Colnago, hükümetin göndermiş olduğu takviye bin askerin, şiddet olaylarını bastırmak için yeterli olmadığını ve daha fazla takviye birlik talep edeceklerini ifade etti.

Kamu Güvenliği Birimi Başkanı Andre Garcia da gazetecilere yaptığı açıklamada federal hükümetin gönderdiği takviye bin kişilik ilk birliğin, bölgede şiddet olaylarının azalmasına yardımcı olduğu ancak eyalete bin asker daha gönderilmesi gerektiğini dile getirdi.

Eyaletteki polis yakınları, hafta sonundan bu yana polislerin karakollardan dışarı çıkmasına izin vermiyor. Polis yakınları, polislerin maaşlarının tekrar düzenlenmesini, yemek, gece mesaisi ve risk tazminatlarının ödenmesini talep ediyor.

Brezilya'nın güneydoğusundaki Espirito Santo eyaletinin valisi Cesar Colnago, eyaletteki şiddet olaylarını bastırmak için hükümetten gelecek takviye birliklere ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Dün eyalete bağlı Vitoria kentinde bir karakol önünde toplanan göstericiler, polisin bir an önce göreve dönmesini istemişti.

Göstericiler, karakolun önündeki yolu trafiğe kapatmıştı. Çöp kutularını ateşe veren göstericilere kente takviye olarak gönderilen askeri birlikler müdahale etmişti. Göstericilerle polis yakınları arasında arbede çıkmış, güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Sadece Vitoria'da 87 cinayet işlendi

Brezilya yasalarına göre polislerin greve gitme veya iş durdurma hakları bulunmuyor. Bu tür eylemlere katılan polisler, iki yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Polisler, bu nedenle aileleri vasıtasıyla greve gidiyor.

Bu arada eyalette polislerin karakoldan ayrılmaması nedeniyle işlenen suç sayısının önemli ölçüde arttığı bildirildi.

Eyalet yetkilileri, sadece Vitoria kentinde cumartesi gününden bu yana 87 cinayet işlendiğini ve 200 araç soygunu yaşandığını açıkladı. Vitoria'da okullar tatil edildi, sağlık kurumları, iş yerleri, banka şubeleri ve alışveriş merkezleri kapalı kaldı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09