Boko Haram'ın takas teklifine ret

Nijerya'daki radikal örgüt Boko Haram, kaçırdığı 200'den fazla kız öğrenciyi hapisteki üyelerinin serbest bırakılması halinde öğrencileri bırakacaklarını açıkladı. Nijerya hükümeti teklifi reddetti.

Nijerya'nın kuzeyinde Kamerun sınırında 200'den fazla Hıristiyan kız öğrenciyi kaçırıp, hepsini satmakla tehdit eden Boko Haram'dan kız öğrencilerin kurtulmasının yolunu açacak bir öneri geldi.  

Boko Haram lideri Ebubekir Şeku, bir video mesaj yayınlayarak kız öğrencilerin artık İslam'ı seçtiğini ve hapisteki Boko Haram üyeleri bırakılmadan öğrencileri de bırakmayacaklarını söyledi. 

Nijerya İçişleri Bakanı Abba Moro ise AFP'nin "Boko Haram'ın önerisini reddedecek misiniz?" sorusuna "Tabii ki" yanıtını verdi. 

AFP'ye ulaşan Boko Haram videosunda videoda rehin alınan kız öğrencilerden 100'e yakını görünüyor.

Videonun uzunluğu 17 dakika. Hicab giymiş öğrenciler dua ederken görülüyor.

14 Nisan günü kuzeydoğudaki Borno eyaletine bağlı Chibok kasabasında kız öğrencileri kaçıran Boko Haram son dört yıl içinde en çok tepki çeken eylemini yaptı. 

Kız öğrencilerin kurtarılması için ABD, İngiltere ve Fransa, Nijerya hükümetine özel harekat timi göndermeyi teklif ederken, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande Paris’te kız öğrencilerin kurtarılmasını sağlayacak bir zirve toplanmasını önerdi.

Zirveye Nijerya’nın komşularıyla ülkeye özel askeri yardım öneren ülkelerin katılması öngörüldü.

Zirveye Çad, Kamerun, Nijer, ABD, BM, Avrupa Birliği ile Nijerya’nın eski sömürgecisi İngiltere temsilci göndermeyi kabul etti.

Öğrencilerin durumu sosyal medyada da büyük bir yankı uyandırdı. 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09