Boko Haram ne için savaşıyor? (Röportaj)

Es-Savarim Medya, Nijerya’da bir okulu basarak kız çocuklarını kaçırmasıyla tekrar gündeme gelen Cemaat’u Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad veya bilinen ismiyle Boko Haram örgütünden Ebu Sümeyye isimli savaşçıyla bir röportaj gerçekleştirildi. Röportajda Ebu Sümeyye, Boko Haram örgütünün hareket noktalarını ve amaçlarını anlatıyor.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Es-Savarim Medya, Nijerya’da bir okulu basarak kız çocuklarını kaçırmasıyla tekrar gündeme gelen Cemaat’u Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad veya bilinen ismiyle Boko Haram örgütünden Ebu Sümeyye isimli savaşçıyla bir röportaj gerçekleştirildi. Boko Haram savaşçısının bir çok soruya cevap verdiği röportajın ilk bölümünü ilginize sunuyoruz:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Salat ve Selam, peygamberlerin en üstünü olan Muhammed aleyhisselamın üstüne olsun.

Bundan sonra,

Nijerya’daki mücahidlerin karşı karşıya kaldığı ve Batılı Haçlılara destek olmak için aleyhlerinde başlatılan acımasız medya kampanyasından sonra kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermek adına, Boko Haram olarak bilinen fakat asıl adı Cemaat’u Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad olan hareketin savaşçısı Ebu Sümeyye ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajın ilk bölümünü ilginize sunuyoruz:

Öncelikle bize biraz kendin hakkında bilgi verirmisin?

Ben Cemaat’u Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad hareketinden kardeşiniz Nijeryalı Ebu Summeyye’yim.

Size neden “Boko Haram” diyorlar?

Bu ismi bize veren Nijerya hükümetidir ve bizim menhecimize muhalif olanlardır. Hareketimizin asıl ismi bu değil, Cemaat’u Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad’dir.

Neden sizi bu isim ile anıyorlar?

Bizi bu isimle anıyorlar çünkü biz ülkemizde kurulan Hristiyan misyonlerlerin okullarında eğitim almayı yasaklıyoruz. Bu eğitim kurumlarında kişinin İslamını bozacak şeyler, dinin temelini yıkacak şeyler ve İslami değerlere ve İslam kültürüne aykırı şeyler öğretiliyor.

Bahsettiğiniz bu islama aykırı şeylerden bazı örnekler verebilirmisiniz?

Onlar müslüman çocuklara Darvin teorisini, insanların maymundan geldiğini, ahiret ve hesap günü olmadığını ve insan öldüğünde ruhunun başka bir bedene geçtiğini öğretiyorlar. Yine müslüman çocuklardan haça saygı göstermelerini, kız ve erkek çocukların karışık bulunduğu Hristiyan dini ayinlerine katılmalarını ve bu sayede kız ve erkek çocukların arasındaki ahlaksızlığın yayılmasını istiyorlar. O yüzden biz bu okullarda okumayı yasakladık.

Esir aldığınız kızlar bu okullarda okuyan kızlar mı?

Evet, ve bu kızlar Hristiyan olan kızlardır.

Kızları bu okullardan almanızın sebebi nedir?

Hükümetin onurlarına ve bedenlerine tecavüz ettiği binlerce kadınımız ve kızımız, hükümetin elinde esir bulunuyor, fakat kimse onlar hakkında sormuyor. Biz onları bundan kurtarmak istiyoruz.

En başa dönecek olursak, hareketinizin kurucusu kimdir?

Hareketimizin kurucusu Şeyh Muhammed bin Yusuf’tur, Allah ona rahmet etsin.

Onun hakkında bize bilgi verebilirmisiniz?

Şeyh Muhammed bin Yusuf Borno asiretindendir. 4 eşi ve 21 çocuğu olan şeyh, 40 yaşında öldürüldü. İslami okullarda eğitimini aldı. Nijerya’nın önde gelen alimlerinden Şeyh Ebu Aji, Şeyh Koni Kabza gibi alimlerin elinde yetişti. Yine Şeyh Cafer’den (Allah ona rahmet etsin) ve diğer meşhur alimlerden Tefsir dersi almıştır. Şeyh Muhammed, hocalarından icazet ve hocalık vasfı alıncaya kadar sandalyesine oturmamıştır.

Şeyh Muhammed bin Yusuf’un şii olduğu, sonradan sünniliğe geçtiği söyleniyor. Buna cevabınız nedir?

Bu onun İslamcı guruplardan olan muhalifleri tarafından  ortaya atılan bir yalandır ve hiç bir dayanağı olmayan bir söylentidir. Halbuki onun Nijerya’da doğup büyüdüğünü ve bir kez Hac ve Umre dışında ülkeyi hiç bir zaman terketmediğini çok iyi biliyorlar. Borno asiretinde şiilik yoktur ve onun şeyhleri onu ve akidesini biliyorlar.

Onun menheci ve akidesi nedir?

Şeyh Muhammed, Ehli Sünnet vel Cemaat akidesinden ve menhecindendir ve sözde, amelde ve imanda Selef’in anlayışına sahiptir. Bu nedenle hareketinin ismini Ehlus-Sunne lid-Da’va vel Cihad olarak belirlemiştir. Şeyh ayrıca sahip olduğu akideyi ve menheci açıkladığı “bizim akidemiz budur” isimli bir kitap yazmıştır.

Bazı kişiler sizi harici olmakla suçluyor. Buna ne dersiniz?

Biz harici değiliz ve harici menhecinden Allah’a sığınıyoruz. Biz müslümanları, helal görmedikleri müddetçe büyük günahları sebebiyle tekfir etmiyoruz. Aynı şekilde, dinde zarureten bilinmesi gereken bir şeyi inkar etmedikleri veya İslam alimlerinin belirttiği islam’dan çıkaran amellerden bir ameli işlemedikleri müddetçe tekfir etmiyoruz. Bu konuda, şer’i engellerin gözetilmesi ve hüccet ikame edilmesi gibi alimlerin muayyen tekfir konusunda getirdiği şartlara uygun bir şekilde hareket ediyoruz.

Hareketinizin demokrasiye ve İslam’a aykırı kanunlar çıkaran yasama meclislerine bakış açısı nedir?

Bunlar İslami bozan şeylerdir ve bunları Allah Azze ve Celle’ye küfür olarak değerlendiriyoruz. Çünkü demokrasinin manası hakimiyetin insana ait olmasıdır. Halbuki Allah Azze ve Celle “Hakimiyet yalnız Allah’a aittir” buyurmaktadır.

Hareketinizin Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası ve Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi gibi BM’ye bağlı kurumlar hakkında görüşü nedir?

Biz bütün bunları reddediyoruz ve bu kurumlara katılmayı islami bozan bir amel olarak görüyoruz.

Şeyh Muhammed bin Yusuf davetiyle neyi amaçlıyordu?

Şeyh Muhammed, müslümanlara ameli, ilmi ve askeri yönden şekil vermeye çalışıyordu. Bununla, onları Allah’ın kelimesini yüceltmeleri ve Allah’ın şeriatını yeryüzüne hakim kılmaları için gerekli olan davet ve cihad yolunda hazırlamayı hedefliyordu.

Hükümet onu neden öldürdü?

Hükümet onu öldürdü çünkü davetindeki ciddiyeti anladı. Şeyh Muhammed silahlanıyordu ve müslüman çocukları küfre, şerre, büyücülere karşı cihad için hazırlıyordu. O yüzden şeyhin muhalifleri ona karşı toplandılar ve hükümeti onu öldürmeye ikna ettiler. Bir kaç kez onu tutukladılar ve şeriata davet etmesinden ve İslam Devleti kurma amacından vazgeçmesi için ona çeşitli tekliflerde bulundular. O bütün bu teklifleri reddetti. Sonra onu öldürmeye karar verdiler.

Bugün şeyh Muhammed’in intikamını almak için mi yoksa şeriatı hakim kılmak için mi cihad ediyorsunuz?

Biz zaten cihad için hazırlık yapıyorduk ve müslümanları cihada hazırlamak için 3 yıl gibi bir sürenin gerekli olduğunu hesaplamıştık. Fakat şeyh Muahmmed ile birlikte alimlerimizden ve ilim talebelerimizden bir çoğunun öldürülmesi üzerine cihad ilanını öne aldık. Davet programının durudurulmasından ve cihad ilanının yapılmasından başka bir yol kalmadığını gördük ve şeyh Ebubekir Şekau’nun (Allah onu korusun) etrafında toplandık.

Hareketiniz cihadı durdurma konusunda hükümet ile müzakerelere girmeye hazır mı?

Hayır. Onlar İslami kabul edene ve Allah’ın şeriatı ile hükmedene kadar cihad devam edecektir. Ya bunu kabul ederler, ya da biz ölünceye kadar bu yolda savaşırız.

Röportajın ilk bölümü burda sona erdi. İkinci bölümde tekrar buluşmak dileğiyle.

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuh

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09