Boko Haram bu kez erkekleri kaçırdı

Nijerya’nın kuzeyinde şeriat devleti kurmak amacıyla saldırılar düzenleyen Boko Haram, 200 kız öğrenciden sonra bu kez de bir köye yaptığı baskında onlarca erkeği kaçırdı.

Boko Haram, 200’den fazla kız öğrenciyi alıkoyduktan dört ay sonra bu kez kuzeydeki bir köyden erkekleri kaçırdı.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları, Boko Haram üyelerinin Doron Baga köyüne baskın düzenleyip onlarca erkeği kamyonlara doldurup kaçırdığını söyledi.

Örgütün altı kişiyi de öldürüp, birkaç evi ateşe verdiğini belirten köylüler, kendilerinin son anda kaçıp kurtulduklarını anlattı.

Kamyonetle köyden 180 kilometre uzağa kaçan köylülerden Halime Adamu, şimdiye kadar 97 kişinin kaybolduğunu aktarırken, “Köyde ne erkek çocuk, ne de yetişkin erkek bıraktılar. Sadece kadınlar ve kız çocukları kaldı” dedi.

"Karşı geleni vururuz"

Adamu, köydeki baskını “Allahu ekber diye bağırıyorlardı. Köyün her yerinde kaos vardı. Erkek çocuklarımızı ve büyükleri kamyonlara bindirmeye başladılar.

Kendilerine karşı gelecek herkesi vurmakla tehdit ettiler. Herkes çok korktu” ifadeleriyle anlattı.

İsmi ‘Batı tarzı eğitim haramdır’ anlamına gelen Boko Haram, 14 Nisan'da da Chibok kentindeki bir okuldan 200’den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı.
Örgüt lideri Ebubekir Şekau kız öğrencilerin Boko Haram militanları tarafından kaçırıldığını ve hapishanelerde bulunan örgüt üyeleriyle takas edilebileceklerini açıklamıştı.
BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Nijerya hükümetinin talebi doğrultusunda Boko Haram örgütünü El Kaide'ye yönelik ambargo listesine ekledi.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09