Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 14.4.2015 08:14:37

BM: Yemen’de 120 bin kişi yerinden oldu

BM, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı düzenlediği Yemen'de en az 120 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. BM: Yemen’de 120 bin kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, hava saldırılarının başladığı 26 Mart'tan bu yana 120 bin kişinin yerinden olduğu, Abyan kentinde bin 730 ailenin okullarda kaldığı belirtildi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin verilerine göre de ülkenin bir çok kesiminde gıda ve diğer temel ihtiyaçlara erişim zorluğu yaşanıyor.

Aden'de un olmadığı için tüm fırınların kapandığı, bir çok bölgede cep telefonları ile karasal hatların devre dışı kaldığı ve elektrik kesintilerinin 12 saati bulduğu ifade edildi.

Açıklamada BM ve diğer insani yardım kuruluşlarının su, hijyen ve sağlık yardımlarını hazırladığı ve bu yardımların yolların açılması halinde ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılabileceği kaydedildi.

Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele almaları üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

Operasyona Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Sivillerin korunması için eylem çağrısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Yemen'de devam eden "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda, sivillerin korunması için eylem çağrısında bulundu.

Merkezi ABD'nin New York kentinde bulunan HRW, Suudi Arabistan, koalisyon güçleri ve ABD'ye yaptığı çağrıda, askeri operasyonlar sırasında sivillerin korunması konusunda daha ciddi tedbirler alınmasını istedi.

HRW'nin BM Temsilcisi Philippe Bolopion da ABD'nin savaş yasalarına tam uyumun sağlanması için koalisyona nüfuzunu kullanması gerektiğini belirtti.

Bolopion, koalisyonun ve ABD'nin savaş ihlallerini soruşturması ve risk altındaki halka insani yardımların ulaştırılmasına yardımcı olmasını isterken, endişe verici sivil ölümleri ve insani kriz konusunda, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun ve Husilerin daha ciddi adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.

Örgüt ayrıca, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Adulaziz'e ve ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'a operasyonlarda zarar gören sivillerle ilgili yapılan çağrıyı içeren bir mektup gönderdi.

Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmeleri üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatı başlattı.

Koalisyon güçlerinin Yemen'deki hava harekatında bugüne kadar 311 kişi hayatını kaybederken, 120 binden fazla kişi yerlerinden oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada da Yemen'de 19 Mart'tan bu yana 643 kişinin öldüğü ve 2 bin 226 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

 

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09