Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 26.5.2016 11:13:47

BM, Yemen müzakerelerinin devam ettiğini açıkladı

BM Yemen özel temsilcisi Yemen görüşmelerinin askıya alınmadığını ve görüşmelerin yeniden başladığını duyurdu. BM, Yemen müzakerelerinin devam ettiğini açıkladı

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
BM Yemen özel temsilcisi Yemen görüşmelerinin askıya alınmadığını ve görüşmelerin yeniden başladığını duyurdu. 
 
Kuveyt’teki görüşmelere katılan Yemenli taraflar dün görüşmelere yeniden başladılar. BM temsilcisi İsmail Veled Eş-Şeyh Kuveyt’te Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumuna katıldı. 
 
Valed Eş-Şeyh görüşmelerde her iki tarafın da önümüzdeki sürece yaklaşımını etkileyen genel bir bakış açısının oluşturulduğunu, şu anda ise çözüme yönelik engellerin kaldırılması için uğraştıklarını ifade etti. 
 
Esirler ve Tutuklar Komitesi’ndeki bir üye ise “İlkeler Anlaşması”nın sunulması noktasında anlaştıklarını, bu anlaşmanın tüm heyetler tarafından incelenip genel oturumda değerlendirileceğini ve olumlu bulunması durumunda imzalanacağını ifade etti. 
 
Yerel komitenin iki gün içerisinde kimlerin tutuklandığı ya da kimlerin serbest bırakılacağı yönünde liste sunmakla görevlendirildiğini belirten üye, Uluslararası Kızılhaç’la bir araya geldiklerini, esir takası işlemine katılması yönünde talepte bulunduklarını ifade etti. Ayrıca Kızılhaç’ın BAE’deki temsilciliğine gönderilmek üzere Kızılhaç’a Birleşik
 
Arap Emirliklerindeki tutukluların isimlerinin açıklanması noktasında bir mesaj iletildiğini de aktardı. 
 
Öte yandan Ensarullah sözcüsü Muhammed Abdüsselam ise Kuveyt’teki adil çözüm arayışından istenen sonucun elde edilememesi durumunda kendi ifadesiyle “düşmana karşı savaşan ulusal güçleri” boşluğu giderecek bir ulusal hükümet kurmaya çağırdı. Ancak Sana heyeti Kuveyt görüşmelerinin Yemen halkının yaralarını saracak ve ortak bir anlayışı sağlayacak şekilde bir çözüme doğru ilerlemesinden yana olduklarını vurguladı. 
 
Yemen’deki Körfez girişimini destekleyen 18 ülkenin elçisiyle bir araya gelen Sana heyeti, Riyad heyetinin çok kere müzakerelerden geri çekilmesi ya da müzakerelere katılımını askıya alması, Esirler ve Tutuklular Heyeti’ne engeller çıkarması ve ateşkes kararına bağlı kalmaması nedeniyle yol açtığı krizden söz etti. 
 
Ensarullah’ın siyasi konsey başkanı Salih Es-Samad ise tarafların bu sürecin hassasiyetinin farkına varmaları gerektiğini ifade etti. 
 
Facebook’taki kişisel sayfasından yaptığı açıklamalarda Samad, Amerika ve Suud’un Yemen halkını fakirleştirmek, El-Kaide ve IŞİD gibi gruplara destek vererek Yemen’i yerle bir etmek için çalıştıklarını ifade etti. 
 
Ayrıca Ensarullah ve Genel Halk Kongresi başta olmak üzere ulusal güçler birliğin sağlanması ve hükümete bağlı kurumlarının gözetilmesinin önemi hususuna vurgu yaptılar. 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09