BM Güney Sudan'a 5500 Asker Göndermek İstiyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'nden Güney Sudan'a 5 bin 500 ek barışgücü personeli gönderilmesini istedi.

Ban, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği tavsiye mektubunda, Güney Sudan'daki durumun gittikçe kötüleştiğini kaydederek, bölgedeki diğer barışgücü misyonlarından Güney Sudan'daki BM misyonunapersonel ve helikopter transfer edilmesini talep etti.

Ülkedeki sivillerin korunmasının hayati önemde olduğunu bildiren Ban, bunun için 5 bin 500 asker, 3 saldırı helikopteri, 3 çok maksatlı helikopter, bir C130 askeri nakliye uçağı ve polis gücünün geçici olarak Güney Sudan'a nakledilmesini istedi. Ban'ın isteği üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin bugün konuyu değerlendirmesi ve bölgedeki diğer barışgücü operasyonlarından, Güney Sudan'a asker sevk edilmesine onay vermesi bekleniyor.

Yaklaşık iki haftadır etnik çatışmalara sahne olan dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da halen 7 bin civarında barışgücü personeli bulunuyor. Geçen hafta Akobo'daki BM yerleşkesine sığınan sivillere, karşı kabileden 2 bin kadar silahlı kişi saldırmış, sayısı az olan barışgücü askerleri karşı koyamamış ve 11 sivil ile 2 barışgücü askeri öldürülmüştü.

Ülke genelinde etnik çatışmalardan kaçan çoğunluğu çocuk ve kadın yaklaşık 45 bin sivil, BM yerleşkelerine sığınmış durumda.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09