ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.3.2016 11:27:58

BM: 2015'te Afganistan'da 11 bin sivil hayatını kaybetti, ABD ölümlerin yüzde 2'sinden sorumlu

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu tarafından yayımlanan bir rapora göre; ABD'nin Afganistan'da yürüttüğü savaşta 2015 yılında 11 bin sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. BM: 2015

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu tarafından yayımlanan bir rapora göre; ABD'nin Afganistan'da yürüttüğü savaşta 2015 yılında 11 bin sivilin hayatını kaybettiği ve bu rakamın Afganistan'daki sivil ölümlerinde zirve olduğu belirtildi. 
 
Rapora göre ABD ve ABD destekli hükümet güçleri, Taliban militanları ve diğer grupların saldırılarında hayatını kaybeden ve yaralanan sivillerin sayısının 2014'e göre yüzde 5 oranında arttığı ifade edildi.

BM: ABD ve Nato ölümlerin sadece yüzde 2'sinden sorumlu:
 
Raporda Afgan hükümetinin ölümlerin yüzde 17'sinden sorumlu olduğu belirtilirken, ABD ve NATO'nun ölümlerin yalnızca yüzde 2'sinden sorumlu olduğu belirtildi. Diğer yüzde 81'in ise nasıl öldürüldüğü raporda belirtilmedi. 
 
ABD hükümeti Afganistan'da her geçen gün daha da derinleşen toplumsal felaketin sorumluluğunun kensisine ait olmadığını ve ölümlerin çoğundan Taliban'ın sorumlu olduğunu iddia ediyor. 

Afganistan'da yaşanan felaketin başlıca sebebi ABD empreyalizmidir:
 
Kanada merkezli Global Research yazarı Thomas Gaist ise konuyla ilgili yazdığı makalesinde Afganistan'da yaşanan felaketin başlıca sebebinin Amerikan emperyalizmi olduğunu ifade etti. Gaist, ABD güçlerinin 2001'den bu yana Afganistan halkına karşı terör uyguladığını belirtti. 
 
Gaist, Ekim ayında Sınır Tanımayan Dokorlar'a ait Kunduz'da bulunan bir hastaneye yönelik saldırının Afganistan'da yaşanan gerçeği gözler önün serdiğini, ABD'nin Kabil hükümeti karşıtlarını sindirmeye yönelik kasıtlı çabalarının alenen ortaya çıktığını belirtti. Saldırı gerçekleşmeden önce ABD tarafından hastanenin Taliban güçlerine yardım ettiği ve militanları tedavi ettiği öne sürülmüştü. 
 
Geçtiğimiz Ekim ayında, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama dönemi bitene dek Afganistan'da 10,000 askerin konuşlu kalacağı belirtilmişti. Şu an ise ABD ordu yetkilileri, Afganistan'da bulunan birliklerini korumaya yönelik olduğunu ileri sürerek Afganistan'a dair planları hakkında açıkça konuşmaktadır. 
 
Öte yandan ABD tarafından Afganistan'da yürütülen operasyonlara, Kabil kukla yönetimi destek olmakta ve bölgedeki istikrarsızlığa katkıda bulunmaktadır. ABD ise ülkeyi Orta Asya'daki Rus ve Çin etkisine karşı bir merkez olarak kullanarak tüm bölgeyi tehdit etmektedir. 

ABD, müttefiki olan Kabil yönetimi ve Taliban arasında denge politikası izliyor:
 
ABD, Taliban'a yönelik itham ve ihbarlarına rağmen barış süreci yoluyla kendi müttefiki olan Kabil hükümeti ve Taliban'ın arasında da bir uzlaşmayla denge kurmaya çalışmaktadır. Son zamanlarda ABD'den ve Afgan liderlerden radikal militanların iktidar koalisyonuna katılması için birçok çağrı yapıldı. Başkan Ghani Pazartesi yaptığı açıklamada, "Bizimle kardeşçe yaşamak isteyen her türlü muhalif gruba kapımız açık" ifadelerinde bulundu. 
 
Afganistan'da bulunan ABD'li komutan John Campbell ise Cumartesi günü Kabil'de yaptığı açıklamada: "Öyle sanıyorum ki, barış masasına gelmek isteyen birçok Taliban üyesi var ve bunların önü açılabilir." dedi. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09