Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.12.2015 12:07:50

Blackwater-BAE anlaşması uyarınca Yemen'de savaşan 6 Kolombiya ve 1 Avustralya askeri öldürüldü

Yemen'in güneybatısında yaşanan çatışmalarda altı Kolombiya askeri ve bir Avustralyalı komutan, Ensarullah Hareketi ile girdikleri çatışmada öldürüldü. Blackwater-BAE anlaşması uyarınca Yemen

İslami Analiz/Haber Merkezi
 
Yemen'in güneybatısında yaşanan çatışmalarda altı Kolombiya askeri ve bir Avustralyalı komutan, Ensarullah Hareketi ile girdikleri çatışmada öldürüldü. 
 
Yemen El-Marsad Haber Ajansı, Salı günü 6 Kolombiyalı askerin, Ensarullah Hareketi ve Yemen ordu birimleri'nin Suudi Arabistan öncülüğündeki işgal kuvvetlerine yönelik operasyonunda öldürüldüğünü belirtti.
 
Operasyonda, Kolombiyalı askerlerin komutanlığını yapan Avustralyali Philip Stitman'in de öldürüldüğü bildirildi.
 
Yemen kaynakları, Kolombiyalı askerlerin Suud'un müttefiği olan Birleşik Arap Emirlikleri tarafından, ABD merkezli Blackwater timleri ile anlaşılarak Yemen'e gönderildiğini belirtiyor. ABD ayrıca Suud hava kuvvetlerine lojistik ve istihbari destek sağlayarak, dokuz aydır Yemen'e yönelik saldırılarda Suudi Arabistan ile beraber hareket ediyor.
 
Kolombiya kaynakları da Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'de savaşan Kolombiya vatandaşlarına haftalık 1000 dolar maaş ödediğini aktarmış ve Yemen'deki Kolombiyalı asker varlığını doğrulamıştı. 
 
New York Times gazetesi 25 Kasım'da Birleşik Arap Emirlikleri'nin 450 bin kadar Latin Amerikalı'yı Yemen'de savaşması için konuşlandırdığını açıklamış, Kolombiyalı'ların dışında Panama, El-Salvador ve Şili vatandaşlarının da Yemen'de savaştığını yazmıştı.
 
Yemen'liler ülkelerinde savaşan Kolombiya'lıların uzun yıllardır Birleşik Arap Emirlikleri çöllerinde gizlice eğitildiğini ve bölgedeki yabancı güçlerin büyük bir kısmını oluşturduklarını belirtiyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09