KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 29.7.2017 08:44:00

Bir Ömür Bir Kitap: Ankara'da Kırk Beş Yıl (Kitap Tanıtımı)

'Ankara’da Kırk Beş Yıl' kitabı söyleşi/hatıra formatında olup 2012‘de Beyan yayınlarından çıktı. Bir Ömür Bir Kitap: Ankara

İslamî Analiz/Kültür-Sanat

Hazırlayan: Yahya Selçuk

Andre Gidé, “Hatıra yazmak ölümün elinden bir şeyler kurtarmaktır” der.

Hele bir de tarihe tanıklık etmeye çalışan biri söz konusu oldu mu ölümün elinden çok şey kurtarmışsınız demektir. Hatıralar ölümün elinden kurtarılmış zamanlar, tanıklıklar, şahitlikler ve yaşanmışlığı temsil eder. Olaylara şahitlik edenden ziyade hatıraları okuyanlar için çok şey ifade eder. Süleyman Arslantaş’la yapılan söyleşi, Ankara’da Kırk Beş yıl kitabı, bu çerçevede gelecek nesillere aktarılmak istenen bir tecrübe olarak görebiliriz.

'Ankara’da Kırk Beş Yıl' kitabı söyleşi/hatıra formatında olup 2012‘de Beyan yayınlarından çıktı. Söyleşi editörlerinden Nurettin Yücel, Süleyman Arslantaş‘ın hayatını şöyle betimliyor;

“İki Kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya, modernizmden  postmodernizme evrilen zaman diliminde İslami mücadele ile geçmiş 50 yıllık bir süreç”

Süleyman Arslantaş ile yapılan söyleşi 5 oturumda farklı zamanlarda bir yılı aşkın bir sürede tamamlanıp, her oturumdan sonra söyleşinin o kısmı çözümlenmiş ve konuşma diline sadık kalınarak düzeltilmiş. Kitabın rahat okunması için bölümlere ayrılmış ve alt başlıkları oluşturularak düzenlenmiş. Süleyman Arslantaş ile yapılan söyleşinin; A. Burak Bircan (Abdullah Pamuk), editörlüğünü üstlenmiş, Nurettin Yücel, Arif Kaya ve Abdülkerim Karakaş ise yardımcı editörlük koltuğunda.

Süleyman Aslantaş’la konuşmayı yapanların onunla aynı mücadele sahasından gelmeleri söyleşiye ayrı bir tat katmış. Sordukları soruyu, karşısındaki kişiyi, yaşanan dönemi çok iyi bilmeleri hasebiyle akıcı, anlaşılır ve derinlikli bir kitap ortaya çıkmış.

Söyleşinin içeriği oldukça zengin bir yapıya sahip;

Türkiye’de Cumhuriyet ile başlayan sürecin daha çok siyasi yönü ön planda olmakla beraber, siyasetin kültürel ve sosyal değişimlere etkisi ile ilgili tespit ve yorumlar da mevcut. Yakın Türkiye tarihinin kritik kavşakları tarihsel gelişim içerisinde değerlendirilmiş.

Arslantaş, Ortadoğu ile ilgili emperyalistlerin özellikle ABD’nin planlarını, Türkiye’ye biçilen görevleri, plan ve etkinliklerini, siyasi/sosyal/kültürel saha içerisinde faaliyetlerini, olaylar ve aktörlerle olan ilişkisini iyi tahlil etmiş ve şahit olduğu olayları tüm açıklıyla aktarmış.

Söyleşide Türkiye’de İslami hareketlerin seyri, gelişimi ve hareketlerin birbirleriyle ilişkisi ele alınmakta. İslamcı hareketlerin dönüşümü, tartışmaları, çıkmazları ve siyasal rejim ile ilişkisi hakkında önemli tespitler bulunmakta. Özellikle Ercüment Özkan ve İktibas Dergisi çevresi ile alakalı ilk ağızdan bilgiler mevcut.

Kişiliği gereği dünyadaki Müslümanları yakından etkileyen olaylara kayıtsız kalmayan Arslantaş, İran İslam inkılabı, 1987 Hac katliamı, Bosna Cihadı ve Arap Baharı ile başlayan süreci ele alıp olayların iç yüzü hakkında tespitlerde bulunuyor.  İslam İnkılabından hemen sonra İran’a gitmesini, inkılabın mesajını, halkın sosyal ve kültürel hayatını irdeleyen yorum ve tanıklıklarını anlatıyor. Bununla beraber çeşitli zamanlarda İran’a yaptığı ziyaretler; inkılabın seyrini, İran halkı ve Ortadoğu toplumlarındaki etkilerini görebiliyorsunuz.

Ayrıca 1987 Hac katliamının yaşandığı yıl Mekke’de bulunması hasebiyle, yaşanan katliamın boyutlarını, Mekke’ye yapılan zulmü tüm çıplaklığıyla dinleme imkanı buluyorsunuz. Özetle; kitapta, Türkiye’nin ve bölgenin son 50 yılını öğrenmek, hatırlamak isteyen herkes için birinci ağızdan tanıklıklar ve değerlendirmeler mevcut bulunuyor.

ANKARA’DA KIRK BEŞ YIL
Süleyman Arslantaş

Beyan Yayınları
1. Baskı: Kasım-2012
Nehir Söyleşi
560 sh.
2. baskı: Nisan 2013

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09