Bir Müslüman ülke daha, tüm güvenliğini Siyonistlere teslim ediyor!

İsrail ve Kazakistan savunma bakanları iki ülke arasındaki ordu ve savunma endüstrisi ilişkilerini resmiyete kavuşturmak amacıyla 20 Ocak’ta güvenlik işbirliği mutabakatı imzaladı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İsrailli bir savunma yetkilisinin demecine göre; Tel Aviv’de İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya’alon ile Kazak meslektaşı Adilbek Dzhaksbekov arasında gerçekleşen iki taraflı anlaşma, savunma ticaretinin geliştirilmesi için genel bir “şemsiye” ve iki hükümet arasında işbirliği geleceği sağlayacak bir adım olarak görülüyor.

Siyonist rejim ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkiler 1992’ye uzanıyor.  İki ülke telekomünikasyon, bilim, teknoloji ve diğer ikili kullanımlı sektörleri içeren birçok işbirliği anlaşması imzaladı.

20 Ocak mutabakatı, İsrail ordusunun on yıldan fazla bir süre için, büyük bir Müslüman nüfusun yaşadığı Orta Asya ülkesine olan satışlarını resmiyete bağlıyor.  2004’te İsrail topçu sistemlerinin satın alınması sürecinde yaşanan yolsuzluk suçlamaları Kazak Başkan Nursultan Nazarbayev’i, Haziran 2009’da milli savunma bakanı ve diğer üst düzey hükümet yetkililerini görevden almak zorunda bırakmıştı.

Kaynaklarının verdiği bilgiye göre, “İsrail'li “Soltam Systems” Savunma şirketi, Elbit Sistemleri tarafından satın alındı ve Kazak skandalına karışan acenteler ve yöneticiler artık şirketi temsil etmiyorlar.”

Böylece Siyonist rejim, önemli müttefiklerinden biri olarak gördüğü Kazakisan’daki faaliyetlerine aynı şekilde devam etme imkanına sahip bulunuyor.

Ya’alon, “Bizimle işbirliğini güçlendirmek arzusunda olan Kazakistan’ı kutluyoruz” dedi.

Ya’alon genişletilmiş işbirliği noktasında muayyen özel alanlardan bahsetmedi; ancak İsrail hükümeti ve yetkilileri, Astana’yı ilgilendiren önde gelen sektörler bazında, “insansız gözetleme sistemlerinin, sınır güvenliğinin, komuta ve kontrol kapasitesinin ve uydu haberleşmesinin” anlaşma kapsamında olduğuna atıfta bulundular.

Bu arada Dzhaksbekov’un İsrail’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret, haftaya damgasını vurdu.  Kazak savunma bakanı ve heyet üyeleri İsrail savunma firmalarının üst düzey yöneticileri ve program yöneticileri ile önümüzdeki iki gün boyunca toplantı gerçekleştirecek.

Dzhaksbekov “İsrail kendi kapasitesi ile dünya çapında biliniyor.  Ümit ediyorum ki bu ziyaret iki ülke arasındaki savunma işbirliğini geliştiren bir kilometre taşı olacaktır” diyerek; Siyonist rejimle kurdukları ‘iştahlı’ ilişkiyi ortaya koymuş oldu. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09