GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.1.2019 08:42:46

Bir fesad projesi ETCEP; ''Bakanlık açıklama yapıyor ama 'Yaptık bir hata! Kusura bakmayın!' demiyorlar''

Millî Gazete köşe yazarı Adnan Öksüz, "Bu Da Başka Bir İfsad Çalışması" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Bir fesad projesi ETCEP;

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Millî Gazete köşe yazarı Adnan Öksüz, "Bu Da Başka Bir İfsad Çalışması" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Öksüz'ün yazısı şu şekilde:

Çocuk öğrencilere verilen bir eğitimde, cinsiyetin, eşitliğe aykırı ve kalkınmaya engel olduğu ve de ortadan kaldırılması gerektiği aşılandı. Ne yazık ki!

* ETCEP (Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi) sitesinde gezinen araştırmacılar farklı okullarda uygulanmış cinsiyetsizleştirmeyi özendiren karelerle karşılaştı. Ne yazık ki!

* Erkek çocuklarla kız çocukların yer değiştirdiği karelerin yanı sıra iki cinsiyeti aynı anda içinde taşıyan çizimler de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne Duyarlı Okul Projesi” kapsamında öğrencilere “eğitim” olarak sunuldu. Ne yazık ki!

* Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne Duyarlı Okul Projesi” hakkında yapılan araştırmalar, “projenin” British Council liderliğindeki konsorsiyum tarafından hazırlandığını ortaya çıkardı. Ne yazık ki!

* Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (ETCEP) resmi internet sitesinde “projenin” British Council sorumluluğunda olduğu ifade edildi. Ne yazık ki!

* 2016 yılında başlatılan “proje”nin farklı isim ve çalışmalarla yürütüldüğü gözlendi. Ne yazık ki!

BAKANLIK NE DEMEK İSTEDİ?

Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi (ETCEP) hakkındaki eleştirel yazı ve haberler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yaptı. Ama ne açıklama! Bakalım mı;

“Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi hakkında medyada yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 2014–2016 yılları arasında yürütülmüş ve tamamlanmıştır. Söz konusu projenin pilot uygulamaları da geçtiğimiz eğitim-öğretim yılı itibariyle tamamlanmıştır.

Basından gelen talepler üzerine, Sayın Bakanımız yapılan pilot uygulamaların çıktılarını değerlendirmiştir.

Bakanlığımızın gündeminde bu alanda devam etmekte olan bir proje yoktur.”

* Bakanlık şunu söylemiyor; “Ey halkımız bu projeye dâhil olmak son derece yanlış ve hatalı idi. Yaptık bir hata! Kusura bakmayın! Bundan böyle bu türden uygulamaların içinde olmayacağız.”

* Peki, ne söylüyor Bakanlık; “Proje, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından 2014–2016 yılları arasında yürütülmüş ve tamamlanmıştır” diyor. Başka ne diyor? Bakanlık diyor ki, “Söz konusu projenin pilot uygulamaları da geçtiğimiz eğitim-öğretim yılı itibariyle tamamlanmıştır.”

***

Ne yazık ki…

Tıpkı, Fulbriht Eğitim Komisyonu’nda olduğu gibi…

BRİTİSH COUNCİL DA NE OLA Kİ!

Bir ifsad çalışması olan Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi’ndeki (ETCEP) sorumlu ve uygulayıcı kuruluşlarından biri de British Council. Peki, ama bu British Council denen kuruluş ne ola ki! Bakalım hep birlikte;

* 1934 yılında kurulan British Council, Birleşik Krallık’ın (İngiltere) kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası bir kuruluşu.

* 100’ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyor.

* Geçen yıl 65 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 731 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarıyla iletişim kurdu.

* İmkânlar sunarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek(!) yaklaşıyor, ülkelere…

* British Council, İngiltere’nin bir kamu kuruluşu. Gelirinin yüzde 15’i Birleşik Krallık hükümeti tarafından karşılanmakta.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09