TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.9.2018 14:27:43

Bilgiç'ten vicdanlara sorular: Ak Parti, ABD diktatöryasının yanında olduğu için mi Suriye'deki işlere girdi yoksa...

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Bilgiç

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Bilgiç'in açıklamaları şu şekilde:

Türkiye (Ak Parti hükümetleri), prensip olarak Suriye yönetiminin karşısında olduğu için mi, yoksa ABD diktatöryasının yanında olduğu için mi bu işlere girdik?

Bizi Suriye yönetiminin karşısında yer almaya iten prensipler nelerdir ve aynı prensiplerle karşısında olduğumuz bir başka ülke var mıdır?

Biz, haksız yere bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi olduğuna inanıyoruz. Bu böyle iken Suriye'de iç savaşa sebep olacak bir sürece en başından itbaren karşı çıktık. Birilerinin yönetime karşı silahlandırılmasının cinayet olacağını söyledik.

Merak ettiğim şu: Bu ülkede, hangi şeyh efendi, hangi hoca efendi ya da hangi alim, Suriye'ye özgürlük ya da İslam götürmek diye pazarlanan ama gerçekte masum insanların kanının döküleceği, çocukların, kadınların, yaşlıların yaşamını yitireceği belli olan bu sürece karşı çıktı?

Aslında alınlarının secdeli, ağızlarının ayetli hadisli oluşuyla ve kisveleriyle "İslam benden sorulur" pozu veren birçok kadın ve erkeğin Irak'ın işgali sürecinde zaten sesi çıkmamıştı. Sonraki gelişmelerde onlardan Allah'tan korkmalarını beklemek fazla iyimserlik oldu.

Bir insanda azıcık vicdan, azıcık merhamet yoksa azıcık ahlak da olmuyor. Bu coğrafyada yaşanılanların tüm faturasını ABD ve İsrail'e kesmek haksızlık olur. Müslümanların ahlak problemi olmasaydı bütün bu kıyımlar yaşanmazdı. En azından bu şekilde yaşanmazdı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09