ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.8.2018 10:00:32

Bilgiç: İran'a karşı ABD'yle iş tutamayız; Akıllanmamız için illa ki tüm coğrafyamız tarumar mı olmalı

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara, Türkiye'yi ikna çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilgiç: İran

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara, Türkiye'yi ikna çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilgiç sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, 'ABD, Türkiye'yi İran konusunda ikna etmeye çalışıyor. Afganistan, Irak, Libya ve Suriye'den sonra İran'a karşı da ABD'yle iş tutarsak Müslümanların yeryüzünde en etkisiz/silik bir toplum olmasına sebep oluruz. Bu coğrafyanın kontrolü tamamen Anglosakson-Yahudi aklının olur.' ifadelerinde bulundu.

En kısa sürede Ankara, Tahran, Bağdat, Şam bir araya gelmelidir

ABD'nin yaptırım politikalarına karşı birlik olmanın önemine değinen Bilgiç, 'En kısa sürede Ankara, Tahran, Bağdat, Şam bir araya gelmelidir. Türkiye, İran, Afganistan ve Pakistan arasında da diyalog süreci hızlandırılmalıdır. Bölge başkentleri Erbil'le de oturup konuşmalıdır. ABD'nin İran yaptırımlarına rest çekilmelidir çare: her alanda birliktelik. Bölge ülkelerin birlikteliğine dudak bükenler, bu coğrafyanın ırkçı emperyalizmin, ham madde kaynağı, ucuz iş gücü kaynağı ve pazarı olmasına karşın ne öneriyorlar ? Irkçı emperyalizmle işbirliği yapmak Türkiye'yi hedef olmaktan çıkarmayacaktır.' dedi.

Bilgiç açıklamalarının devamında, 'Mesele Kürtler olduğunda statükoyu korumak için Ankara, Şam, Tahran ve Bağdat çok rahat bir araya gelebildiler. Şunun görülmesi gerekir. 4 başkentin Kürtlere karşı değil ırkçı emperyalizme karşı hem de Kürtlerin desteğini alarak bir araya gelmesi gerekiyor. Bu kaçınılmazdır.' ifadelerinde bulundu.

Aklımızın başımıza gelmesi için coğrafyamızın tarumar, insanımızın heder olmasını mı bekleyeceğiz? 

Son olarak ortak bir çözüm aramanın önemine değinen Bilgiç şu ifadelerde bulundu:

'Aklımızın başımıza gelmesi için coğrafyamızın tarumar, insanımızın heder olmasını mı bekleyeceğiz? Irkçılığın, mezhepçiliğin, hamasetin ve hurafelerin anlamsızlığını büyük bir felaket yaşayınca mı fark edeceğiz? Oturup konuşmak, ortak bir çözüm aramak çok mu zor?

4 ülkede de okullarda İngilizce, Çince ya da Rusça'nın yanı sıra Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe 4 dil daha öğretilmesi kime ne kaybettirir? 4 ülkede de öğrencilerin birden çok alfabe öğrenmesi kime ne kaybettirir? 4 ülke arasında serbest dolaşımın olması kime ne kaybettirir?'

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09