KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.10.2017 19:44:11

Beyazıt Devlet Kütüphanesi 'restorasyon'una uluslararası ödül

Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonu, bir ödüle daha uzandı. Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonu, bir ödüle daha uzandı. Daha önce Amerika Mimarlık Ödülleri ve Dünya Mimarlık Festivali‘nin de aralarında bulunduğu organizasyonlar tarafından ödüle layık görülen proje, LEAF Awards 2017’de de yarışma jürisi tarafından ‘Yılın Yenileme Çalışması’ dalında birinci seçildi. LEAF Awards dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden biri olarak görülüyor.

'Restorasyon faciaları' ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkan, pek çok kez haberlere konu olan bir durum. Dünyaca ünlü mimar ve akademisyenlerden oluşan büyük jüri yaptığı değerlendirmede, Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonunu ‘Refurbishment of the Year - Yılın Yenileme Çalışması’ kategorisinde büyük ödüle layık gördü.

İngiltere’de London’s Royal Horseguards Hotel’de düzenlenen gecede ödülü, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Ayça Vural Cutts aldı.

"Kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik"

Tarihi dokunun korunmasında, gelişmiş teknoloji ve çağdaş sistemlerin katkısına dikkat çeken Murat Tabanlıoğlu şöyle konuştu:

“Bir misyon olarak tarihi ve kültürel açıdan bu sembol yapımızı yenilerken, mevcut dokunun korunması, restore edilmesiyle birlikte, kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik. Bu noktada gelişmiş iklimlendirme ve alt yapı teknolojileri çok önemli kazanımlar, avantajlar sağladı. Renevasyonun gerek hazırlık ve gerekse uygulama aşamalarında yürütülen titiz süreç, bugün bizlerin de gurur duyduğu önemli bir başarı ile sonuçlandı."
Proje daha önce de Amerika Mimarlık Ödülleri jürisi tarafından yapılan değerlendirmede ‘Restorasyon ve Yenileme’ dalında ödüle layık görülmüştü.

Ardından Dünya Mimarlık Festivali-WAF 2016’da ‘Yeni ve Eski Bina’ kategorisinde büyük ödülü kazanmıştı.

Kaynak : Onedio

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09