AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 15.5.2016 16:30:57

Bernard Henri Levy, Bu Kez Cezayir’de Sahnede

Libya ve Suriye’de silahlı gruplara verdiği aktif destek ile tanınan Fransız Siyonist yazar/aktivist Bernard Henri Levy’nin bu kez Cezayir’i karıştırmak üzere harekete geçtiği iddia edildi. Bernard Henri Levy, Bu Kez Cezayir’de Sahnede

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Libya ve Suriye’de silahlı gruplara verdiği aktif destek ile tanınan Fransız Siyonist yazar/aktivist Bernard Henri Levy’nin bu kez Cezayir’i karıştırmak üzere harekete geçtiği iddia edildi.

Cezayir’de 3 dönem başbakanlık yapmış olan (liberal eğilimli) Ulusal Demokratik Hareket Partisi’nin eski genel başkanı Ahmet Yahya, Bernard Henri Levy isimli Fransız yazarın Cezayir’de ayrılıkçı kesimlere destek vermeye başladığını belirterek ülkenin bütünlüğünün hedef alındığını ifade etti.

Ahmet Yahya, geçtiğimiz hafta partisinin düzenlediği konferansta yaptığı açıklamada “kendi halkımızdan küçük bir grubun rahatsızlıklarını fırsat bilerek ülkemizdeki milli birliğe fitne tohumları ekmek isteyenler var” dedi.

Cezayir’in kuzeyindeki Kabiliye bölgesinde özerklik talebiyle hareket eden Ferhat Mehenni liderliğindeki gruba atıfta bulunan Ahmet Yahya, bu grubun özellikle Libya’yı yıkıma uğratan Bernard Henri Levy başta olmak üzere dış güçlerle bağlantılı olduğunu ileri sürdü.

Middle East Monitor sitesinde yer alan habere göre Bernard Henri Levy’nin son dönemlerde yaptığı açıklamalarda Kabiliye’deki özerklik taleplerine destek verdiği belirtiliyor.

Bernard Henri Levy, Libya’da Kaddafi’nin devrilmesi sürecinde Libyalı isyancılara silah desteği sağlamış ve Suriyeli muhaliflerle kurduğu ilişkide de 2011 yılının Temmuz ayında Fransa’da düzenlediği toplantıda Suriye İhvanı da dahil olmak üzere Suriye muhalefetinin uluslararası bileşenlerinin bir ittifak kurabilmesi için ilk adımlardan birini atmıştı.

Bernard Henri Levy, Siyonist rejim dışişleri bakanlığı yapmış olan Tzipi Livni ile 2011 yılında katıldığı bir konferansta Mısır’da seçimleri İhvan-ı Müslimin’in kazanması halinde bunun kabul edilemeyeceğini ve Mısır’da İhvan’ın iktidar olmaması için her yola başvurulabileceğini ifade etmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09