TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.2.2019 11:47:39

Batı'dan ileri demokrasi(!) örnekleri: Cenevre'de başörtüsü yasağı kabul edildi

İsviçre’de Cenevre kantonunda yapılan referandumda kamu kurumlarında çalışanların dini semboller taşıması yasaklandı. Yasak kapsamına başörtüsü de giriyor. Batı

İsviçre’de Cenevre kantonunda yapılan referandumda kamu kurumlarında çalışanların dini semboller taşıması yasaklandı. Yasak kapsamına başörtüsü de giriyor.
 
Cenevre kantonunda geçen nisan ayında laiklik ilkesi çerçevesinde kabul edilen yasaya karşı muhalefetteki sol partiler ve ülkedeni dini gruplar kampanya başlatmıştı. Bazı Hıristiyan ve Müslüman grupların da destek verdiği kampanyada yasayı referanduma götürmek için gerekli imza sayısına ulaşılmıştı.
 
Referandum dün yapıldı ve yasa yüzde 457e karşı yüzde 55 oyla kabul edilerek yürürlüğe girdi. Referanduma katılım oranı ise yüzde 43’te kaldı.
 
Yasaya karşı kampanya yürüten İsviçre merkezli Uluslararası İnsan Hakları ve Kalkınma İttifakı Derneği Başkanı Ender Demirtaş, yasayı isviçre anayasa mahkemesine götüreceklerini, sonuç alamazlarsa Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.
 
Yasaya itiraz eden sol partiler, yasada hedefinin başörtüsü olduğunu ve yaklaşımın ‘İslamofobik’ olduğu eleştirisinde bulunuyordu.
 
Yaklaşık 500 bin nüfusulu Cenevre'nin yüzde 6'sını Müslümanlar oluşturuyor.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09