Bangladeş'te Uzlaşı Çağrısı

ABD'nin Dakka Büyükelçisi Dan W. Mozena, genel seçimlerden önce muhalefetteki Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) ve iktidardaki Avami Birliği partisine, uzlaşma için hemen diyalog başlatma çağrısını yineledi.

BNP Başkanı Begüm Halide Ziya'yı başkent Dakka'daki evinde ziyaret eden Mozena, görüşmeden sonra yazılı açıklama yaptı.

Mozena, siyasi üst düzey yetkililerin gözaltına alınmasından endişe duyduğunu belirterek, toplantıda pazar günü Bangladeş Yüksek Mahkemesi, Ulusal Basın Kulübü ve Dakka Üniversitesi'nde meydana gelen olaylara değindiklerinlerini, bu olayların en fazla endişe verenler olduğunu kaydetti.

 

- Polise bombalı saldırı

 

Bu arada başkent Dakka'nın Muçak bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan bombalı saldırıda 6 kişi yaralandı. Yaralanlar arasında 2 polis ve yoldan geçen bir kadının bulunduğu belirtildi. Görgü tanıkları, polislere yüksek tesirli en az 6 bomba atıldığını söyledi.

Öte yandan, ülkenin farklı bölgelerinde 70 BNP ve Cemaat-i İslami eylemcisi dün gece ve bu sabah erken saatlerde göz altına alındı.

Bangladeş'te 18 muhalif partinin liderliğini yapan Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) ve en önemli müttefiki konumundaki Cemaat-i İslami dün, yarından itibaren ülke genelinde karayolları ve demiryollarını ulaşıma kapatma ve tekne seferlerinin yapılmasını engelleme çağrısında bulunmuştu.

BNP Başkanı Begüm Halide Ziya'nın danışmanı Handakir Mahbub Hüseyin, evinden çıkmasına izin verilmeyen Ziya adına söz konusu çağrıyı yaptığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09