Bangladeş'te İdam Kararı Sonrası Genel Grev

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Hareketi liderlerinden Abdülkadir Molla'ya idam cezası verilmesinden bir gün sonra grup, iki günlük genel grev ilan etti.

İslâmi Analiz/Haber Merkezi

 

Greve destek verenlerin düzenlediği gösteriye müdahale eden polis ve göstericiler arasında çatışma çıktı.

Molla, 1971’deki bağımsızlık mücadelesi sırasında Pakistan’la aynı safta yer aldığı ve insanlığa karşı savaş suçu işlediği gerekçesiyle Salı günü idam cezasına çarptırılmıştı.

Kararın ‘siyasi’ olduğunu savunan Cemaat-i İslami örgütü grev çağrısı yaparken karşıtları ise özel mahkemenin kararına destek çıkıyor.

Bangladeş’te grev nedeniyle okullar ve iş yerleri Çarşamba günü açılmadı. Otoyollar boşaldı, otobüsler çalışmadı.

Batı kenti Racasthan’da, polis protestocuları plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla dağıttı. Göstericiler de polise tuğla fırlatarak karşılık verdi.

Yetkililer, Bangladeş’in güneyinde başına göstericilerin fırlattığı taş isabet eden bir protestocunun öldüğünü belirtti.

Cemaat-i İslami örgütü liderlerinden Molla, savaş suçları mahkemesi tarafından Şubat ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

İnsan hakları örgütleri, Bangladeş’te kurulan özel mahkemenin uluslararası standartlara uymadığını savunuyordu.

Ömür boyu hapis cezasını ‘hafif’ bulanlar protesto gösterileri düzenlerken Cemaat-i İslami destekçileri ise kararın ‘siyasi’ olduğunu ifade etmişti.

Molla’nın ömür boyu hapis cezasını temyize taşıdığı mahkeme  ise Salı günü kararı ağırlaştırıp ‘idam cezasına’ çevrilmesi hükmüne vardı.

Mahkeme kararından sonra Cemaat-i İslami destekçileri protesto gösterileri için sokaklara döküldü.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09