"Bangladeş'te hükümet siyasi cinayetleri engellemeli"

İnsan hakları grupları, Bangladeş hükümetinin siyasi aktivistlere karşı işlenen cinayetleri engellemek için gerekli adımları atmazsa, takip eden aylarda ülkedeki krizin daha da kötüye gideceğe benzediğini söyleyerek, bu cinayetleri işleyenlerin adalete teslim edilmesi çağrısı yaptı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Bangladeşli muhalif lider Halide Ziya 4  Şubat’ta, geçtiğimiz Ocak ayının başlarında gerçekleştirilen seçimlerde yaşanan şiddet olaylarında en az 300 hükümet karşıtı protestocunun öldürüldüğü ya da kaçırıldığını dile getirmişti.

Aktivistlerin tutuklanması ve bunu müteakip öldürülmelerini hukuk dışı olarak niteleyen Ziya, Başbakan Şeyh Hasina’yı siyasi bir zulüm kampanyası başlatmakla suçladı.

Ziya, “Onlar(hükümet), muhalefet liderlerini ve aktivistleri yok etmek için devletin yürüttüğü terörizmi destekliyorlar” dedi.

Ülkedeki karmaşanın, Hasina’nın 2014 seçimlerini kazanarak 3. kez göreve gelmesinin ardından tırmandığı belirtiliyor.

Seçimi boykot eden muhalif Bangladeş Milliyetçi Partisi(BNP), seçimleri denetlemesi için partiler üstü bir hükümet olması yönünde çağrı yapmıştı. Bu talebin reddedilmesi sonucu ise, ülke çapında gösteriler düzenlenmişti.

Bangladeş’in 1971’de bağımsızlık kazanmasının bu yana ülke, uzun bir siyasi şiddet tarihine sahip ancak bu yıl söz konusu şiddetin en yüksek dozajına ulaştığı sene.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09