Bangladeş'te Gösteriler Devam Ediyor

Bangladeş'te muhalefetin ülke çapında başlattığı yolları ulaşıma kapatma eylemi sürerken, çıkan olaylarda 4 kişi yaralandı, 200'ü aşkın kişi tutuklandı.

Bangladeş Milliyetçi Partisinin (BMP) öncülüğündeki 18 partiden oluşan muhalefet ittifakının 17 Kasım'dan itibaren başlattıkları beşinci yolları ulaşıma kapatma eylemi bugün ikinci gününe girdi. 

Muhalefetin, 5 Ocak 2014'te yapılacağı ilan edilen genel seçimin ertelenmesi ve seçime, yeni oluşturulacak, hiçbir partiye bağlı olmayan bağımsız bir hükümetin kontrolünde gidilmesi talebiyle düzenlediği 83 saatlik son eylem dün başlamıştı.

Muhalefet taraftarlarının, yolları ulaşıma kapatmak amacıyla bugün erken saatlerden itibaren Dakka'da başlattıkları gösteri yürüyüşlerinde 50'yi aşkın molotofkokteylli saldırı düzenlenirken polis pek çok bölgede gösterileri dağıtmak amacıyla havaya ateş açtı.

Muhalefet yanlıları, Dakka Racşahi,  Dakka Bogora, Hulna ve Bagerhat ilçe ve kasabaları da dahil olmak üzere çeşitli ana ve ara yollarda sabah saatlerinden itibaren barikatlar kurdu. BMP ve Bangladeş Cemaat-i İslami Partisine (BCİP) mensup eylemciler, Narasingdi, Laksipur ve Komilla, Rajşahi, Natore, Kahpainavabgonj, Kustia ve Cessor  ilçe ve kasabalarında kurulu barikatları desteklemek amacıyla çok sayıda gösteri yürüyüşü düzenledi.

Gösteriler sırasında 28'i eşya yüklü 40 kamyon, Dakka-Tangail ana yolu üzerinde eylemciler tarafından tahrip edildi, arasında bir otobüsün de bulunduğu 3 araç da  ateşe verildi. Eylemciler, ticaret kenti Çitagong ile Sirgonj ilçesinin kuzeyi ve Bagerhat ilçesinin güneybatısında 4 kamyonu tahrip etti. 

Güvenlik güçleri gösterilerde, Bangladeş'in değişik kesimlerinde 200'ü aşkın BMP ve BCİP eylemcisini gözaltına alırken, Sthkhira ilçesinde çıkan olaylarda CMİP'nin öğrenci kanadı Çatra Şibir örgütüne mensup bir kişi ile 3 polis yaralandı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09