Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderine müebbet hapis

Bangladeş Temyiz Mahkemesi, Cemaat-i İslami liderlerinden Delvar Hüseyin Seyidi'ye verilen idam cezasını müebbete çevirdi.

Bangladeş Temyiz Mahkemesi, Cemaat-i İslami liderlerinden Delvar Hüseyin Seyidi'ye verilen idam cezasını müebbete çevirdi.

Kararın verilmesinin ardından Bangladeş Cemaat-i İslami hareketi, kararı protesto için 24 saatlik ulusal grev çağrısında bulundu.

Seyidi'nin oğlu Mesud Seyidi, yaptığı açıklamada, mahkemenin cezayı hafifletmesinin yeterli olmadığını söyledi.

Polis, savaş suçlarından mahkum olan herkesin idam edilmesini talep eden bir grup göstericiyi ise cop ve tazyikli suyla dağıttı. 

Haziran 2009'dan beri hapiste olan Hüseyin Seyidi, Şubat 2013'te, Bangladeş'in bağımsızlığını kazandığı 1971 yılında işlenen savaş suçlarını araştıran yerel bir mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Kararın ardından ülkede çıkan çatışmalarda 70'ten fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Cemaat-i İslami'nin Genel Sekreter Yardımcısı Abdulkadir Molla hakkında verilen idam kararı, idamın uygulanmamasına yönelik uluslararası çağrılara rağmen Bangladeş yönetimi tarafından 12 Aralık 2013'te infaz edilmişti.

Bağımsızlığı ve tarafsızlığının sorgulandığı mahkeme, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve adli gözlemciler tarafından eleştiriliyor.

Paylaş:

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09