ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.4.2015 08:20:45

Bangladeş Cemaati İslami yöneticilerinden Muhammed Kameruzzaman idam edildi

Bangladeş Cemaati İslami yöneticilerinden Muhammed Kameruzzaman da idam edildi Bangladeş Cemaati İslami yöneticilerinden Muhammed Kameruzzaman idam edildi

Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kameruzzaman'a, ülkenin 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle verilen idam cezası infaz edildi.

Bangladeş medyasında yer alan ''son dakika" haberlerine göre, Kameruzzaman tutuklu olduğu hapishanede idam edildi. 

Kameruzzaman'ın oğlu Hasan İkbal yaptığı açıklamada, babasının cenazesinin, defnedilmek üzere memleketi Şerpur'a götürülene dek ailesine teslim edilmeyeceğini, çıkan haberler vasıtasıyla öğrendiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bundan mutlu değiliz. Cenazeyi teslim almak standart prosedürdür. (Hapishane yetkilileriyle) iletişim sağlayamıyoruz." 

Babasını infazdan önce Dakka Merkez Hapishanesi'nde son kez ziyaret eden İkbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kameruzzaman'ın infazının kısa süre içinde gerçekleşebileceğini söylemişti.

İkbal, babasını ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid'den özür dilemesi karşılığında idam cezasının affedileceği mesajının iletildiği Kameruzzaman'ın, bu çağrıyı reddettiğini belirterek, babasının kendisine söylediği şu sözlerini paylaşmıştı:

"Yalnız Allah'tan af dilerim. Başbakan Hasina bana can verecek değildir. Onun gibi münafık zihniyetli birinden af dilemem. Hayalim Bangladeş'te İslam'ın hakimiyetidir. Ben belki göremem ama genç nesil hayalimi gerçekleştirecek inşallah. Sizler üzülmeyin, ağlamayın, inşallah cennette görüşeceğiz."

BM DE ÇAĞRI YAPMIŞTI 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de Muhammed Kameruzzaman'ın idam cezasının durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme, iki yıl önce idama mahkum edilen Kameruzzaman'ın son temyiz başvurusunu da reddederek, Kasım 2014'te  idam cezasını onamıştı. Bangladeş'te 2013 yılından bu yana verilenidam cezaları, ülkede hükümet karşıtı gösterilerin düzenlenmesinde önemli rol oynadı.

Cemaat-i İslami Partisi içinde "yenilikçi" bir isim olarak tanınan Kameruzzaman, 2010'da yazdığı bir mektupta partinin tartışmalı geçmişinden kurtulmak için savaş suçuyla yargılananların üst kadroda yer almayacağı yeni bir parti kurulması çağrısında bulunmuştu. Partide reform yapılması gerektiğini savunan Kameruzzaman, hantal olduğunu düşündüğü parti işleyişini eleştirerek ilkesi adalet ve iyi yönetim olan siyasi bir oluşum kurulmasını önermişti.

Kaynak: Dünyabülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09