ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.9.2016 13:22:34

Bangladeş Cemaat-i İslami Üyesi Mir Kasım Ali İdam Edildi

Bangladeş Savaş Suçları Mahkemesince Mir Kasım Ali hakkında verilen idam kararının, Yüksek mahkeme tarafından 30 Ağustos'ta onanmasının ardından, ailesiyle görüştükten sonra Ali'nin yerel saatle 22.30'da idam edildiği bildirildi. Bangladeş Cemaat-i İslami Üyesi Mir Kasım Ali İdam Edildi

Bangladeş'te laik Hasina hükümetinin kurduğu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesince, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında yaşanan bazı olaylardan sorumlu tutulan Cemaat-i İslami Partisi Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Mir Kasım Ali idam edildi.

Mir Kasım Ali’nin tutuklu bulunduğu Kashimpur Cezaevinden sorumlu Başkomiser Proshanto Kumar Banik tarafından, gazetecilere yapılan açıklamada, Ali'nin ailesiyle görüştükten sonra yerel saatle 22.30'da idam edildiğini belirtti.

Başkent Dakka yakınlarındaki Kashimpur Cezaevinde tutulan Mir Kasım Ali’nin, af için devlet başkanına başvurmayı geçtiğimiz Cuma günü reddettiği ve idam öncesinde cezaevi çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

2 Kasım 2014'te bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan idama mahkum edilen  Mir Kasım Ali, bir gencin kaçırılıp işkenceyle öldürülmesi dahil yöneltilen 8 farklı suçlama ile müvekkillerine karşı mahkemeye yalancı şahitler çıkarıldığını ifade etmiş, avukatları da karara karşı çıkmıştı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Cemaat-i İslami liderlerinden Ali'nin idam edilmesi ile ilgili açıklama yaparak "Bangladeş'te geçmişin yaralarının bu yöntemlerle sarılamayacağını bir kez daha vurguluyor ve bu yanlış uygulamanın kardeş Bangladeş halkı arasında ayrışmaya yol açmamasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İLKHA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09