EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 20.11.2016 10:36:25

Bakan Zeybekci: Dövize müdahale edecek bir ekonomik endişe yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesi olmadığını söyledi. Bakan Zeybekci: Dövize müdahale edecek bir ekonomik endişe yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesi olmadığını söyledi.

Çankaya Köşkü’nde dün gece Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından piyasalardaki hareketliliğin esasen küresel kaynaklı olduğu, Türkiye’ye etkilerini sınırlamak amacıyla gereken tedbirlerin alınacağı belirtilmişti.

‘Endişe edecek hiçbir şey yok’

Aydın’da konuşan Zeybekci, göreve başladığı 2013 yılından beri Türkiye’nin güçlü bir ekonomisinin olduğunu, bankacılık sektörünün durumu, kamu borçlarının ve tüm borçların milli gelire oranı gibi kriterlerde 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin 25’inden daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Zeybekci şöyle devam etti: “Bir müdahale yok, biz müdahale edilmesini istemiyoruz. Türkiye’nin dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesi yok. ‘Liranın her değer kaybının 600 milyar dolar seviyesindeki borca zararı var’ demek milletin aklını zorlamak, karıştırmak demektir. Borcun hepsini kapattık da bu kadar zarar mı oluştu? Türkiye’nin borç çevirme anlamındaki kapasitesi, ithalatı, ihracatı belli, bunlarla ilgili henüz oluşmuş bir şey yok. Şu kadar zarar oluştu demek son derece yanlış olur. Türkiye’nin gerek Merkez Bankası varlıkları, gerek vatandaşın döviz tevdiat hesapları, gerekse borçlarımızın uzun vadeli veya özel sektör borçlarımızın yüzde kaçının bankalara ait olduğuna bakarsanız, bankalarımızın da uluslararası bankacılık piyasadan borç alabilme kabiliyetleriyle kıyasladığınız zaman endişe edecek hiçbir şey yoktur.”

Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerini devreye aldıklarını, yeni bir ihracat seferberliği başlattıklarını aktaran Zeybekci, 2017’nin ekonomide daha iyi bir yıl olacağını belirtti.

Doların seyri

18 Ekim’de 3.09’dan işlem gören dolar, kademeli olarak 3.11 ve 3.15’i görmüş; ABD’deki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump’ın kazanmasıyla birlikte 3.23 seviyesini de aşmıştı.

Haftanın ilk iki gününe 3.28 – 3.29 aralığında başlayan dolar, çarşamba günü 3.3124 seviyesinin ardından dün öğle saatlerinde 3.3203’e kadar yükselmişti.

Perşembe gününe hafif düşüşle başlayan dolar, gün sonuna doğru tekrar yükselişe geçerek 3.3510’a çıkmış, cuma günü ise 3.40’ın da üzerine çıkmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09