ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.8.2016 13:14:53

Avustralya'nın sığınmacı merkezinde kadın ve çocuklara taciz!

Avustralya'nın Pasifik okyanusundaki Nauru gözaltı merkeziyle ilgili sızdırılan 2 binden fazla rapor sonucu, merkezde kadın ve çocukların tacize maruz kaldığı ortaya çıktı. Avustralya

Avustralya'nın Pasifik okyanusundaki Nauru gözaltı merkeziyle ilgili sızdırılan 2 binden fazla rapor sonucu, merkezde kadın ve çocukların tacize maruz kaldığı ortaya çıktı.

Guardian gazetesinin haberine göre, çalışanlar tarafından Mayıs 2013- Ekim 2015 tarihlerinde tutulan iki binden fazla rapor, Nauru Adası'ndaki merkezde yaşayan sığınmacı kadın ve çocukların cinsel istismara maruz kaldığını, ayrıca travma geçirdiğini gösterdi.

Habere göre, raporlarda, sığınmacı kızların okullarda diğer öğrenciler tarafından taciz edildiği, sigara ve esrar karşılığında cinsel ilişkiye zorlandığı, tacize uğrayanların kendilerine zarar vermeye çalıştığı belirtildi.

Avustralya hükümeti, raporlardaki suçlamaların henüz teyit edilmediğini, merkezde yaşandığı iddia edilen olayların araştırılmak üzere Nauru emniyetine bildirildiğini ifade etti. Öte yandan Avustralyalı yetkili Rishard Marles, merkezde şeffaflık olmamasını ve bağımsız denetim yapılmamasını eleştirdi.

Avustralya Göç Bakanlığı sözcüsü, Nauru hükümetinin kontrolünü devralacağı merkezdeki mültecilerin sağlık, refah ve güvenliğinin sağlanmasına destek olmaya devam ettiklerini bildirdi.

 Yaklaşık üç yıldır, Nauru gözaltı merkezinde tutulan İranlı mülteci Omid Masoumali, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) görevlilerinin gözü önünde kendini yakarak intihar etmişti.

Masoumali'nin intiharından beş gün sonra da kampta kalan Somalili bir kadın, kendini ateşe vermiş ve ağır yaralanmıştı. Yaşanan olaylar, dikkatleri bir kez daha gözaltı merkezlerine çevirmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09