ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.8.2016 13:05:58

Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton: Tacize uğradığını söyleyen sığınmacılar yalan söylüyor

Avustralya Göç Bakanı, Nauru adasındaki gözaltı merkezinde kadın ve çocukların tacize uğradığı haberleri üzerine, sığınmacıların, yalan söylediklerini iddia etti. Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton: Tacize uğradığını söyleyen sığınmacılar yalan söylüyor

Avustralya Göç Bakanı, Nauru adasındaki gözaltı merkezinde kadın ve çocukların tacize uğradığı haberleri üzerine, sığınmacıların, Avustralya'ya gelebilmek için yalan söylediklerini iddia etti.

Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton, 2GB Radyosu'na yaptığı açıklamada, 2013- 2015 arasında çalışanlar tarafından tutulan iki binden fazla rapora dayandırılan haberlerin uydurma olduğunu iddia ederek, Nauru'daki sığınmacıların, Avustralya'ya güvenli geçiş için cinsel tacize uğradıkları yalanına başvurduklarını söyledi.

Bakan Peter Dutton, raporlarda bahsedilen olaylardan haberi olduğunu ifade ederek, bunların 'yalan cinsel taciz iddiaları' olduğunu söyledi.

Avustralya İnsan Hakları Komisyonu üyesi Gillian Triggs ise ABC televizyonuna, sığınmacıları Nauru gözaltı merkezinde tutmanın, 'yasa dışı, ahlaksız ve sürdürülemez bir uygulama' olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Avustralya yönetimindeki Manus ve Nauru gözaltı merkezlerinde tutulan sığınmacıların derhal 'insani koşulların' sağlandığı bir yere götürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Nauru gözaltı merkezinde yaklaşık üç yıl tutulan İranlı Omid Masoumali, BMMYK görevlilerinin gözü önünde kendisini ateşe vererek intihar etmişti. Omid'in intiharından beş gün sonra da kampta kalan Somalili bir kadın, kendini yakmış ve ağır yaralanmıştı. Yaşanan olaylar, dikkatleri bir kez daha gözaltı merkezlerine çevirmişti.

Guardian gazetesinin raporlara dayandırdığı haberinde, Nauru'daki sığınmacı kızların okullarda diğer öğrenciler tarafından taciz edildiği, sigara ve esrar karşılığında cinsel ilişkiye zorlandığı, tacize uğrayanların kendilerine zarar vermeye çalıştığı belirtilmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09