KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.3.2017 12:37:20

Aşkımıza Davamiza Şahit Olan Şehirler: Kudüs - Ramazan Deveci (Kitap Tanıtımı)

Aşkımıza Davamiza Şahit Olan Şehirler: Kudüs - Ramazan Deveci (Kitap Tanıtımı) Aşkımıza Davamiza Şahit Olan Şehirler: Kudüs - Ramazan Deveci (Kitap Tanıtımı)

İslami Analiz/Kitap Tanıtımı

Aşkımıza Davamiza Şahit Olan Şehirler: Kudüs- Ramazan Deveci
 
Kendisini tanımaktan onur duyduğum Ramazan Deveci abinin büyük bir merak ve heyecanla beklediğim dördüncü kitabı "Aşkımıza Davamıza Şahit Olan Şehirler: Kudüs" adlı eseri Çıra yayınlarından çıktı. 
 
Ramazan Deveci okuyucunun daha önce aynı yayınevinden çıkan
 
-Vahyin Işığında İman ve Namaz 
-Yaşayan Kur'an Hz. Fatıma 
-Vahiy İklimine yolculuk –Hac günlüğü
 
İsimli kitapları ile tanıdığı bir yazar. 
 
Müslümanca kaygılara sahip olan yazar, bu eserleri ile okuyucularına tevhid ve adalet mücadelesinin mesajını ve Kudüs'ün özgürlüğü davasını hatırlatmaktadır.
 
“Aşkımıza Davamıza Şahit Olan Şehirler: Kudüs.." kitabında da yazar şehirlerden hareketle yapmış olduğu ziyaretlerde tuttuğu notlardan okuyucuya bilgiler sunmaktadır. 
 
1967 yılından bu yana işgal altında olan Kudüs'te ezanın susturulduğu şu günlerde, sessizliğimize bir tepki gibi duruyor Kudüs kitabı.
 
Ramazan Deveci ağabey; "Kudüs sevdası benim için tabiri caiz olursa 'İmanın yedinci şartı gibidir. Ancak Kudüs özgür olursa dünya Müslümanlarının özgürlüğü gerçekleşecek ve içinde yaşadıkları bu zilletten kurtulacaklardır" diyor kitabında. Bu sözler bize bu davanın ertelenmeyecek yada küçümsenmeyecek kadar önemli bir dava olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.
 
Bu kitabı okurken bir taraftan kendinizi Kudüs sokaklarında dolaşırken bulacak, yazarla birlikte sabah namazını Mescid-iAksa'da kıldığınızı hissedeceksiniz. Ellerinizi rabbinize açıp özgür Mescid-i Aksa’da sabah namazı kılmayı nasip etmesi için dua edeceksiniz. 
 
Elinize aldığınızda bir solukta okuyacağınız kitapla ilerleyen sayfalarda 80'li ve 90'lı yıllarda Türkiye'deki Müslümanların yaşamış oldukları o zorlu süreçte vermiş oldukları mücadeleye tanıklık edeceksiniz. 
 
Evet bu kitap sizi 80'li ve 90'lı yıllardaki Müslümanların samimiyetine, rutin devam eden tefsir derslerine, kuran okumalarına, Hasan el Benna, Mevdudi, Seyyid Kutub, Ali Şeriati'nin eserlerinin yoğun olarak okunduğu; tebliğ, cihad, şehadet, Mescidi Dırar, demokrasi, Dar-ül İslam, Dar-ül Küfrün sık sık konuşulup tartışıldığı; Afganistan, Çeçenistan cihadının ve İran İslam devriminin gündemde olduğu o dönemlere götürüp size o dönemin samimiyetini ve özlemini hissettirecektir.
 
Kitabı okumaya devam ederken kendinizi manevi havanın hakim olduğu medreseleriyle meşhur olan ilim kenti Kum'da, İran-Irak savaşında şehid olan mücahitlerin, komutanların ve âlimlerin kabirlerinin bulunduğu size şehadeti arzulatan Beheşti Zehra'da, gariplerin imamı olarak bilinen İmam Rıza'nın şehri olan Meşhed'te bulacaksınız. 
 
Sonra, Asrı Saadet'in mekanı, kardeşliğin, fedakârlığın kenti, Peygamber şehri Medine ve vahyin merkezi olan kutsallığı Hz. İbrahim'e dayanan Kâbe'nin yurdu Mekke'yi soluyacaksınız. 
 
Ramazan abi derki; "İslam coğrafyasındaki şehirlerin tüm yolları özgür Kudüs'e çıkmalı." 
 
Evet, çünkü Kudüs'ün İslam nezdinde büyük bir kutsallığı vardır. Müslümanların yüreğinde ve inançlarında ilk kıble, kutsal şehirlerin üçüncüsü, Peygamberlik ve bereket diyarı, ribat ve cihad yurdudur Kudüs.
 
Okunması gereken, arkadaş ve dostlarınıza rahatlıkla hediye edebileceğiniz bir kitaptır 'Kudüs'. 
 
Bu davayı dert edinip tevhide şahitlik edenlere selâm olsun. 
 
Kudüs'ün aydın ve özgür şafağında buluşmak duasıyla...
 
Not: Ramazan Deveci 05 Mart 2017 Pazar günü saat 14:00 -16:00 arası CNR kitap fuarında Çıra yayınları Standında (1. Salon / F.16) kitaplarını imzalayacaktır.

Şehadet Sena Taş

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09