Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.3.2016 15:05:25

Arap Birliği’nden Yemen Müzakerelerine Destek

Arap Birliği genel sekreteri, dün yaptığı telefon görüşmesinde, 18 Nisan tarihinde Kuveyt'te düzenlenecek olan Yemenli gruplar arasındaki görüşmelere destek verdiğini açkıladı. Arap Birliği’nden Yemen Müzakerelerine Destek

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

İrib'in Ürdün resmi haber ajansı PETRA'dan aktardığına göre, Arap Birliği genel Sekreteri Nebil el-Arabi, dün Kuveyt başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı Sabah Halit Hamed es-Sabah ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Yemen'de çatışma halinde olan taraflar arasında görüşmelerin gerçekleştirilmesine desteğini açıklayarak bu ülkedeki çatışmaların bir an evvel son bulmasını istedi.

Öte yandan Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’e yönelik saldırıları bir yılını doldururken ülkede gün geçtikçe derinleşen insani krizin boyutları da BM raporlarına yansıdığı kadarıyla gün yüzüne çıkıyor.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yayınlanan rapora göre, Yemen’de Suud koalisyonunun saldırıları sırasında 3218 sivil hayatını kaybetti 5778 kişi de yaralandı. Ölümlerin büyük çoğunluğunun hava saldırıları ile gerçekleştiğine dikkat çekilen raporda, Suudi koalisyonunun genellikle hastaneleri, okulları ve Pazar yerlerini hedef aldığı kaydediliyor. 26 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan bir başka rapora göre o güne kadar düzenlenen hava saldırılarından 119 ayrı saldırının savaş suçu olarak nitelendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Öte yandan BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili olarak Cenevre’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yemen için korkunç bir yıl oldu. Zaten yoksul olan ülke bir de hava saldırıları, bombalamalar ve şiddette sarsıldı” dedi.

McGorldrick, hava alanları ve limanların bombalanmasının ve yolların kesilmesinin insani krizin derinleşmesine yol açtığını belirtti, sağlık çalışanlarının hastalara erişiminin sağlanamadığını, gıda maddelerinin yüzde 90’ının ise ithal edilmek zorunda olduğunu söyledi.

McGorldrick, Yemen’in çatışmalar öncesinde de yoksul bir ülke olduğunu, savaşın bu yoksulluğun daha da derinleşmesine yol açtığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre bir yıl içerisinde yarısı siviller olmak üzere 6,400 insanın öldüğü, 30 binden fazla insanın yaralandığı ve 2,5 milyon kişinin de evlerinden edildiği belirtiliyor.

20 milyondan fazla Yemenli bir diğer deyişle nüfusun yüzde 80’i insani yardıma muhtaç durumda bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09